| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w sposób umożliwiający jego emisję do środowiska jest niedopuszczalne.

Azbest był często stosowany przez ostatnie 100 lat. Wykorzystywano go w produkcji około 3000 wyrobów przemysłowych, głównie budowlanych, szczególnie płyt dachowych i elewacyjnych, a także rur, i w przemyśle samochodowym.

WSKAZÓWKA

Przy wykonywaniu prac związanych z usuwaniem lub zabezpieczaniem azbestu należy:

● zdawać sobie sprawę z ryzyka wynikającego z kontaktu z azbestem,

● rozumieć znaczenie zminimalizowania kontaktu z azbestem,

● w przypadku osób palących wziąć pod uwagę zaprzestanie palenia tytoniu oraz

● stosować się do dobrych praktyk dotyczących pracy z azbestem.

W maju 2002 r. Rada Ministrów przyjęła „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski”. Celem programu jest:

  • oczyszczenie terytorium Polski z azbestu oraz stosowanych od wielu lat wyrobów zawierających azbest,
  • wyeliminowanie negatywnych skutków zdrowotnych u mieszkańców Polski,
  • sukcesywna likwidacja oddziaływania azbestu na środowisko i doprowadzenie do spełnienia wymagań ochrony środowiska,
  • stworzenie odpowiednich warunków do wdrożenia przepisów prawnych oraz norm postępowania z wyrobami zawierającymi azbest stosowanych w Unii Europejskiej.

Ze względu na fakt, iż usuwanie wyrobów zawierających azbest jest zadaniem długotrwałym, przyjęty program będzie realizowany przez 30 lat i ma zostać zakończony 31 grudnia 2032 r.

Azbest to włóknista forma kilku minerałów występujących w przyrodzie z grupy krzemianów (amfiboli i serpentynów).

Polecamy artykuły

Autor:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB,

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edyta Bielak-Jomaa

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie uzyskała stopień doktora nauk prawnych i została zatrudniona w Katedrze Prawa Pracy WPiA UŁ na stanowisku adiunkta; do czasu powołania na stanowisko Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, pełniła funkcję Kierownika Podyplomowych Studiów Ochrony Danych Osobowych WPiA UŁ oraz Kierownika Centrum Ochrony Danych Osobowych i Zarządzania Informacją. Była wykładowcą z zakresu ochrony danych osobowych, prawa pracy i zagranicznych migracji zarobkowych. Pełniła funkcję opiekuna naukowego Międzywydziałowego Koła Studenckiego Praw Osób Niepełnosprawnych, prowadziła szkolenia w ramach działalności Międzynarodowej Fundacji Kobiet oraz cykl szkoleń organizowanych dla pracowników i pracodawców regionu „Różni, ale równi” dotyczących równego traktowania oraz zakazu dyskryminacji na rynku pracy. Jest autorką ponad 30 opracowań z zakresu prawa pracy, problematyki rynku pracy, oraz ochrony danych osobowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują przede wszystkim problematykę ochrony dóbr osobistych pracowników i ochronę danych osobowych w zatrudnieniu. Jako pierwsza rozpoczęła badania nad ochroną danych osobowych bezrobotnych i poszukujących pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK