| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w sposób umożliwiający jego emisję do środowiska jest niedopuszczalne.

Podmiot/pracodawca zatrudniający pracowników przy zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów albo innych materiałów zawierających azbest ma obowiązek zapewnić ochronę pracowników przed szkodliwym działaniem włókien azbestu i pyłu zawierającego azbest. Może to zrobić np. poprzez stosowanie dobrych praktyk, zapewnienie im odpowiedniego szkolenia, poinformowanie o ryzyku zachorowania.

Pracodawca powinien także upewnić się, że pracownicy rozumieją znaczenie zminimalizowania kontaktu z azbestem, oraz powiadomić ich o zwiększonym ryzyku zachorowania osób palących i stykających się z azbestem.

Przed rozpoczęciem prac z azbestem należy przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego, uwzględniając rodzaj i stopień narażenia oraz stosowanie niezbędnych środków ochrony zmniejszających to ryzyko (np. ubrania ochronne jednorazowe, maski, gogle, narzędzia niskoobrotowe).

Pracodawca powinien także kontrolować stopień narażenia pracowników na działanie pyłu azbestu w sposób określony w przepisach dotyczących badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Ocena ryzyka zawodowego powinna być każdorazowo zweryfikowana, jeśli zachodzi podejrzenie, że jest nieadekwatna do faktycznych warunków pracy lub gdy nastąpiła znacząca zmiana warunków pracy.

W przypadku prac związanych z usuwaniem lub zabezpieczaniem azbestu należy też wykluczyć w tym czasie prowadzenie innych prac remontowo-budowlanych.

W celu ułatwienia spełnienia wymagań prawnych przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest na stronie internetowej www.serwisbhp.infor.pl przedstawiamy listę kontrolną.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 3, poz. 20 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (DzU nr 192, poz. 1876 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (DzU nr 71, poz. 649),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (DzU nr 216, poz. 1824),
  • Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 19 czerwca 1997 r. w sprawie programu wycofywania azbestu z gospodarki (MP nr 38, poz. 373),
  • Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK