| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w sposób umożliwiający jego emisję do środowiska jest niedopuszczalne.

Podmiot/pracodawca zatrudniający pracowników przy zabezpieczaniu lub usuwaniu wyrobów albo innych materiałów zawierających azbest ma obowiązek zapewnić ochronę pracowników przed szkodliwym działaniem włókien azbestu i pyłu zawierającego azbest. Może to zrobić np. poprzez stosowanie dobrych praktyk, zapewnienie im odpowiedniego szkolenia, poinformowanie o ryzyku zachorowania.

Pracodawca powinien także upewnić się, że pracownicy rozumieją znaczenie zminimalizowania kontaktu z azbestem, oraz powiadomić ich o zwiększonym ryzyku zachorowania osób palących i stykających się z azbestem.

Przed rozpoczęciem prac z azbestem należy przeprowadzić ocenę ryzyka zawodowego, uwzględniając rodzaj i stopień narażenia oraz stosowanie niezbędnych środków ochrony zmniejszających to ryzyko (np. ubrania ochronne jednorazowe, maski, gogle, narzędzia niskoobrotowe).

Pracodawca powinien także kontrolować stopień narażenia pracowników na działanie pyłu azbestu w sposób określony w przepisach dotyczących badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Ocena ryzyka zawodowego powinna być każdorazowo zweryfikowana, jeśli zachodzi podejrzenie, że jest nieadekwatna do faktycznych warunków pracy lub gdy nastąpiła znacząca zmiana warunków pracy.

W przypadku prac związanych z usuwaniem lub zabezpieczaniem azbestu należy też wykluczyć w tym czasie prowadzenie innych prac remontowo-budowlanych.

W celu ułatwienia spełnienia wymagań prawnych przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest na stronie internetowej www.serwisbhp.infor.pl przedstawiamy listę kontrolną.

PODSTAWA PRAWNA

  • Ustawa z 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (DzU z 2004 r. nr 3, poz. 20 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2003 r. w sprawie wymagań w zakresie wykorzystywania i przemieszczania azbestu oraz wykorzystywania i oczyszczania instalacji lub urządzeń, w których był lub jest wykorzystywany azbest (DzU nr 192, poz. 1876 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 2 kwietnia 2004 r. w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest (DzU nr 71, poz. 649),
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 14 października 2005 r. w sprawie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy przy zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest oraz programu szkolenia w zakresie bezpiecznego użytkowania takich wyrobów (DzU nr 216, poz. 1824),
  • Rezolucja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 19 czerwca 1997 r. w sprawie programu wycofywania azbestu z gospodarki (MP nr 38, poz. 373),
  • Ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001 r. (DzU z 2007 r. nr 39, poz. 251 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK