| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

Czym jest azbest, dlaczego jest niebezpieczny i szkodliwy dla zdrowia?

W Polsce około 85% azbestu znajduje się w wyrobach budowlanych. Azbest po latach badań został uznany za substancję rakotwórczą pierwszej kategorii, a jego odpady klasyfikuje się jako odpady niebezpieczne. Specjalista ds. bhp powinien pamiętać, że w Polsce obowiązuje „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” i że wykorzystywanie azbestu lub wyrobów zawierających azbest w sposób umożliwiający jego emisję do środowiska jest niedopuszczalne.

Jeżeli włókna azbestowe są słabo związane z produktem lub materiałem z powodu kruchości lub stanu produktu/materiału, wzrasta ryzyko uwalniania włókien azbestu niewidocznych gołym okiem. Wtedy powstaje prawdopodobieństwo występowania chorób. Szczególnie niebezpieczne są prace związane z usuwaniem azbestu, ponieważ dochodzi podczas nich do naruszenia struktury i uwolnienia pojedynczych włókien, które w zależności od rodzaju azbestu, uwarunkowań atmosferycznych, stosowanych narzędzi mogą zostać wchłonięte przez człowieka.

Na wystąpienie i typ choroby związanej z wdychaniem włókien azbestu ma wpływ rodzaj azbestu, wymiary tworzących go włókien, stężenie włókien, czas trwania narażenia/ekspozycja oraz efektywność biologiczna organizmu do samooczyszczania się układu oddechowego.

Pracownicy wykonujący prace związane z usuwaniem azbestu lub polegające na zabezpieczeniu wyrobów zawierających azbest powinni wiedzieć, że cechą szczególną azbestu po przedostaniu się do układu wewnątrz organizmu jest to, że włókna gromadzą się i pozostają w tkance płucnej w ciągu całego życia, powodując po wielu latach zmiany prowadzące między innymi do takich chorób, jak: zrostowa choroba opłucnej, zapalenie opłucnej, choroby obniżające sprawność funkcjonowania płuc, azbestoza, rak płuc, rak otrzewnej i opłucnej, nowotwory krtani, a także rak żołądka, jelit, trzustki, jajnika itp.

W Europie odnotowuje się rocznie wiele tysięcy przypadków śmiertelnych spowodowanych schorzeniami wywołanymi azbestem. W 2003 r. na konferencji poświęconej problematyce azbestu (zorganizowanej przez Komitet Inspektorów Pracy Komisji Europejskiej) całkowitą liczbę przypadków śmiertelnych w 7 krajach europejskich oszacowano na około 15 tys. rocznie.

WSKAZÓWKA!

Właściciel, zarządca budynku, budowli, instalacji lub urządzenia oraz terenu, gdzie znajdują się wyroby zawierające azbest, powinien na podstawie obowiązujących przepisów prawa dokonać identyfikacji azbestu w zakresie jego rodzaju i ilości w wyrobach.

Informacje na temat użytego azbestu powinny być podane w dokumentacji budowlanej. Jeśli nie ma dokumentacji, identyfikacja azbestu powinna być wykonana przez uprawnione do tych prac akredytowane laboratoria.

WAŻNE!

Identyfikacja azbestu jest niezbędna przy zawieraniu umowy z firmą, która zabezpieczy i/lub usunie wyroby zawierające azbest, które są traktowane jako odpady niebezpieczne.

Wykonawca prac, który zabezpiecza i usuwa wyroby zawierające azbest, ma obowiązek uzyskania zezwolenia, pozwolenia, decyzji zatwierdzenia programu gospodarowania odpadami niebezpiecznymi albo złożenia odpowiedniemu organowi informacji o sposobie gospodarowania odpadami niebezpiecznymi. Przed przystąpieniem do prac ma też obowiązek zgłoszenia tego faktu właściwemu organowi nadzoru budowlanego oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK