| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Wielu użytkowników maszyn z żurawiem przeładunkowym ma wątpliwości dotyczące zgłaszania tego typu urządzeń do Urzędu Dozoru Technicznego. Które z tych maszyn używanych w leśnictwie podlegają dozorowi technicznemu?

Dozorowi technicznemu podlegają maszyny używane w leśnictwie, takie jak harwestery, forwardery i harwardery.

UZASADNIENIE

Niektóre maszyny i urządzenia wykorzystywane w leśnictwie przy pozyskiwaniu drewna podlegają dozorowi technicznemu. Przed przystąpieniem do ich użytkowania należy je zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Najczęściej wykorzystywanymi maszynami do prac związanych z pozyskaniem drewna są harwestery, forwardery i skidery. Istnieją dwie grupy maszyn leśnych związanych z procesem pozyskiwania drewna:

  • pierwsza z nich jest wykorzystywana do operacji technologicznych obejmujących między innymi ścinkę, okrzesywanie i przerzynkę,
  • druga grupa maszyn jest wykorzystywana do operacji transportowych, a więc głównie do zrywki drewna i jego wywozu z lasu.

Wykorzystuje się też maszyny łączące cechy obu tych grup. Dobrym przykładem jest maszyna służąca do ścinki, okrzesywania, przerzynki i zrywki. Często maszyny takie mają jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Są to jedne z najpopularniejszych, a zarazem najnowocześniejszych maszyn pracujących obecnie w leśnictwie. Wszystkie te maszyny podlegają dozorowi technicznemu i przed przystąpieniem do ich użytkowania należy je zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego. Decydują o tym zagrożenia stwarzane przez te urządzenia opisane w art. 4 pkt 1 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321 ze zm.). Rodzaje urządzeń technicznych, które należy zarejestrować w jednostce dozoru technicznego, wymienione są w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (DzU nr 120, poz. 1021 ze zm.).

Forwardery

Wszystkie rodzaje forwarderów to maszyny posiadające żuraw i chwytak do drewna, służące do zrywki, podwozu i wywozu drewna, połączone przegubowo z wózkiem jezdnym. Praca tych maszyn polega na załadunku drewna na wózek jezdny, a po przemieszczeniu ładunku – na jego rozładowaniu. Zrywka nasiębierna jest jednym ze sposobów zrywki naziemnej i polega na przemieszczaniu drewna od miejsca pozyskania do drogi wywozowej bez jego kontaktu z podłożem. Wykonuje się ją także przy wykorzystaniu specjalistycznych przyczepek leśnych zespolonych z ciągnikami rolniczymi.

Harwestery

Harwestery to maszyny ścinkowo-układające. Ich praca polega na ścinaniu drzew, okrzesaniu z gałęzi i ułożeniu w odpowiednich paczkach lub w pasach. Maszyny te mają wmontowany na podwoziu kołowym lub gąsienicowym specjalny wysięgnik lub żuraw hydrauliczny, na którym zawieszona jest głowica ścinkowa wyposażona w odpowiedni chwytak do drewna. Elementami tnącymi głowic są piły tarczowe lub łańcuchowe (w pierwszych konstrukcjach głowic były noże napędzane hydraulicznie).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK