| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Wielu użytkowników maszyn z żurawiem przeładunkowym ma wątpliwości dotyczące zgłaszania tego typu urządzeń do Urzędu Dozoru Technicznego. Które z tych maszyn używanych w leśnictwie podlegają dozorowi technicznemu?

Dozorowi technicznemu podlegają maszyny używane w leśnictwie, takie jak harwestery, forwardery i harwardery.

UZASADNIENIE

Niektóre maszyny i urządzenia wykorzystywane w leśnictwie przy pozyskiwaniu drewna podlegają dozorowi technicznemu. Przed przystąpieniem do ich użytkowania należy je zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Najczęściej wykorzystywanymi maszynami do prac związanych z pozyskaniem drewna są harwestery, forwardery i skidery. Istnieją dwie grupy maszyn leśnych związanych z procesem pozyskiwania drewna:

  • pierwsza z nich jest wykorzystywana do operacji technologicznych obejmujących między innymi ścinkę, okrzesywanie i przerzynkę,
  • druga grupa maszyn jest wykorzystywana do operacji transportowych, a więc głównie do zrywki drewna i jego wywozu z lasu.

Wykorzystuje się też maszyny łączące cechy obu tych grup. Dobrym przykładem jest maszyna służąca do ścinki, okrzesywania, przerzynki i zrywki. Często maszyny takie mają jeszcze inne, dodatkowe funkcje. Są to jedne z najpopularniejszych, a zarazem najnowocześniejszych maszyn pracujących obecnie w leśnictwie. Wszystkie te maszyny podlegają dozorowi technicznemu i przed przystąpieniem do ich użytkowania należy je zarejestrować w Urzędzie Dozoru Technicznego. Decydują o tym zagrożenia stwarzane przez te urządzenia opisane w art. 4 pkt 1 ustawy z 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (DzU nr 122, poz. 1321 ze zm.). Rodzaje urządzeń technicznych, które należy zarejestrować w jednostce dozoru technicznego, wymienione są w rozporządzeniu Rady Ministrów z 16 lipca 2002 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (DzU nr 120, poz. 1021 ze zm.).

Forwardery

Wszystkie rodzaje forwarderów to maszyny posiadające żuraw i chwytak do drewna, służące do zrywki, podwozu i wywozu drewna, połączone przegubowo z wózkiem jezdnym. Praca tych maszyn polega na załadunku drewna na wózek jezdny, a po przemieszczeniu ładunku – na jego rozładowaniu. Zrywka nasiębierna jest jednym ze sposobów zrywki naziemnej i polega na przemieszczaniu drewna od miejsca pozyskania do drogi wywozowej bez jego kontaktu z podłożem. Wykonuje się ją także przy wykorzystaniu specjalistycznych przyczepek leśnych zespolonych z ciągnikami rolniczymi.

Harwestery

Harwestery to maszyny ścinkowo-układające. Ich praca polega na ścinaniu drzew, okrzesaniu z gałęzi i ułożeniu w odpowiednich paczkach lub w pasach. Maszyny te mają wmontowany na podwoziu kołowym lub gąsienicowym specjalny wysięgnik lub żuraw hydrauliczny, na którym zawieszona jest głowica ścinkowa wyposażona w odpowiedni chwytak do drewna. Elementami tnącymi głowic są piły tarczowe lub łańcuchowe (w pierwszych konstrukcjach głowic były noże napędzane hydraulicznie).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK