| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Wielu użytkowników maszyn z żurawiem przeładunkowym ma wątpliwości dotyczące zgłaszania tego typu urządzeń do Urzędu Dozoru Technicznego. Które z tych maszyn używanych w leśnictwie podlegają dozorowi technicznemu?

Harwardery

Maszyny zwane harwarderami są urządzeniami wielofunkcyjnymi – dokonują ścinki, okrzesania z gałęzi, przerzynki i ułożenia drewna, a następnie po przezbrojeniu w chwytak służą do zrywki i podwozu drewna. Łączą w sobie funkcje zarówno harwestera, jak i forwardera.

Wszystkie trzy wymienione rodzaje maszyn używanych w leśnictwie służą do przemieszczania ładunków w ograniczonym zasięgu za pomocą żurawia przeładunkowego leśnego, wszystkie trzy mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez wyzwolenie energii potencjalnej lub kinetycznej i to właśnie decyduje o konieczności ich zgłoszenia pod dozór techniczny. Są one wymienione jako „żurawie” w § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia.

WAŻNE!

Dozorowi technicznemu podlegają żurawie zamontowane na omawianych urządzeniach, a nie całe urządzenia. Jest to o tyle ważne, że inspektor UDT, wykonując coroczne badanie techniczne, dopuszcza do eksploatacji tylko żuraw, a nie całe urządzenie transportowe.

Urządzenia transportowe jako takie, w tym także malutkie przyczepki agregatowane z quadami, nie podlegają dozorowi technicznemu UDT. Dopiero zamontowanie żurawia stwarza obowiązek zarejestrowania go w UDT przed przystąpieniem do eksploatacji.

Opracowanie na podstawie stanowiska Urzędu Dozoru Technicznego zamieszczonego na stronie internetowej www.udt.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK