| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Czy maszyny z żurawiem przeładunkowym używane w leśnictwie podlegają dozorowi Urzędu Dozoru Technicznego?

Wielu użytkowników maszyn z żurawiem przeładunkowym ma wątpliwości dotyczące zgłaszania tego typu urządzeń do Urzędu Dozoru Technicznego. Które z tych maszyn używanych w leśnictwie podlegają dozorowi technicznemu?

Harwardery

Maszyny zwane harwarderami są urządzeniami wielofunkcyjnymi – dokonują ścinki, okrzesania z gałęzi, przerzynki i ułożenia drewna, a następnie po przezbrojeniu w chwytak służą do zrywki i podwozu drewna. Łączą w sobie funkcje zarówno harwestera, jak i forwardera.

Wszystkie trzy wymienione rodzaje maszyn używanych w leśnictwie służą do przemieszczania ładunków w ograniczonym zasięgu za pomocą żurawia przeładunkowego leśnego, wszystkie trzy mogą stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez wyzwolenie energii potencjalnej lub kinetycznej i to właśnie decyduje o konieczności ich zgłoszenia pod dozór techniczny. Są one wymienione jako „żurawie” w § 1 pkt 6 lit. c rozporządzenia.

WAŻNE!

Dozorowi technicznemu podlegają żurawie zamontowane na omawianych urządzeniach, a nie całe urządzenia. Jest to o tyle ważne, że inspektor UDT, wykonując coroczne badanie techniczne, dopuszcza do eksploatacji tylko żuraw, a nie całe urządzenie transportowe.

Urządzenia transportowe jako takie, w tym także malutkie przyczepki agregatowane z quadami, nie podlegają dozorowi technicznemu UDT. Dopiero zamontowanie żurawia stwarza obowiązek zarejestrowania go w UDT przed przystąpieniem do eksploatacji.

Opracowanie na podstawie stanowiska Urzędu Dozoru Technicznego zamieszczonego na stronie internetowej www.udt.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK