| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jakie obowiązki ma pracodawca, u którego stosowane są substancje rakotwórcze?

Jakie obowiązki ma pracodawca, u którego stosowane są substancje rakotwórcze?

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, u którego w procesie pracy są stosowane substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy?

Pracodawca ma obowiązek:

● prowadzenia rejestru prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania pracowników w kontakcie z substancjami, preparatami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym,

● prowadzenia rejestru pracowników narażonych na działanie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym,

● przechowywania rejestru przez okres 40 lat po ustaniu narażenia, a w przypadku likwidacji zakładu pracy powinien go przekazać właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu lub właściwemu komendantowi wojskowego ośrodka medycyny prewencyjnej lub właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,

● przekazywania do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i właściwego okręgowego inspektora pracy informacji o substancjach, preparatach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym.

UZASADNIENIE

Prowadzenie rejestru prac i rejestru pracowników narażonych na działanie substancji, preparatów, czynników lub pracujących przy procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym oraz przedkładanie informacji właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i inspektorowi pracy wynika z przepisów prawa i jest niezbędne ze względu na ochronę zdrowia pracownika w miejscu pracy. Należy podkreślić, że pracodawca ma obowiązek przekazać powyższą informację niezwłocznie po rozpoczęciu działalności, a następnie corocznie w terminie do 15 stycznia. Państwowy inspektor sanitarny przekazuje następnie dane do centralnego rejestru prowadzonego przez Instytut Medycyny Pracy w Łodzi. Dane te są podstawą do opracowania informacji o narażeniu na poszczególne czynniki i grupy czynników o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w Polsce.

Czynniki rakotwórcze (kancerogeny) to liczne, rozpowszechnione w środowisku pracy czynniki, wywołujące w żywych organizmach rozwój procesów nowotworowych.

WAŻNE!

Kancerogeny mogą być niebezpieczne dla pracownika nawet wtedy, gdy występują w bardzo małych ilościach. Im wyższe jest ich stężenie i dłuższy czas ekspozycji, tym ryzyko powstania nowotworu jest większe.

Polecamy artykuły

Autor:

kierownik Sekcji PSSE Legionowo, absolwentka studiów pilotażowych, podyplomowych z zakresu REACH i związanej z nim problematyki

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK