| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jakie obowiązki ma pracodawca, u którego stosowane są substancje rakotwórcze?

Jakie obowiązki ma pracodawca, u którego stosowane są substancje rakotwórcze?

Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy, u którego w procesie pracy są stosowane substancje, preparaty, czynniki lub procesy technologiczne o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy?

Wzór druku „Informacja o substancjach, preparatach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym”, na którym pracodawcy zamieszczają dane dla właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego i właściwego okręgowego inspektora pracy, zawarty jest w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji, preparatów, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Druk o substancjach, preparatach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym składa się z dwóch części.

  • Pierwsza z nich zawiera m.in. ogólne informacje o zakładzie pracy (nazwa, adres, NIP), a także zestawienie substancji chemicznych, czynników fizycznych i biologicznych oraz procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym wraz z wyszczególnieniem liczby mężczyzn i kobiet narażonych na poszczególne czynniki. W tej części druku wymagane jest także zestawienie stosowanych w zakładzie środków profilaktycznych oraz podanie wykazu stanowisk pracy, na których występuje narażenie.

Należy podkreślić, że rzeczywistą liczbę osób narażonych łatwo dokładnie określić w przypadku pojedynczej substancji. Natomiast oceniając łączną liczbę osób narażonych na poszczególne grupy czynników, można otrzymać dane zawyżone, co wynika z faktu, że ten sam pracownik może być narażony na działanie kilku substancji rakotwórczych jednocześnie (np. błąd może polegać na wykazaniu jednego pracownika zatrudnionego przy rozcieńczaniu dziesięciu różnych substancji rakotwórczych 10 razy jako narażonego).

W takiej sytuacji należy podać rzeczywistą liczbę osób zatrudnionych w warunkach narażenia. Jednocześnie w uwagach trzeba podać, na ile czynników narażony jest pracownik.

  • Część druga druku odnosi się do szczegółowych informacji o narażeniu na danym stanowisku, w tym danych dotyczących czasu i wielkości narażenia.

Należy zwrócić uwagę, że pracodawca podaje dla każdego stanowiska pracy także liczbę narażonych na nim osób na konkretny czynnik (mężczyzn i kobiet, w tym również liczbę kobiet w wieku rozrodczym).

WSKAZÓWKA!

Łączna liczba osób narażonych na dany czynnik obliczona jako suma z poszczególnych stanowisk pracy może różnić się od liczby osób narażonych na ten czynnik wykazanych w części ogólnej załącznika nr 2, ponieważ ci sami pracownicy niejednokrotnie wykonują pracę na kilku stanowiskach pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

kierownik Sekcji PSSE Legionowo, absolwentka studiów pilotażowych, podyplomowych z zakresu REACH i związanej z nim problematyki

Źródło:

INFOR
Ważne rozmowy o biznesie i nie tylko….49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK