| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

W firmie zdarzył się śmiertelny wypadek przy pracy. Pracodawca obawia się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbania w zakresie bhp na terenie zakładu pracy, które były przyczyną tego wypadku. Czy pracodawca jest jedyną osobą w firmie, która może ponosić odpowiedzialność za niedopilnowanie przestrzegania zasad bhp? Czy za stan bhp odpowiedzialny jest również pracownik służby bhp oraz sprawujący nadzór kierownik zmiany?

Pracodawca nie zawsze jest jedyną osobą odpowiedzialną za wypadek przy pracy. Za spowodowanie wypadku może być również odpowiedzialny pracownik nadzorujący pracę poszkodowanego. Odpowiedzialność karną ponosić będzie ten, kto naraził życie pracownika, co ustalane jest przez organy prokuratury, a rozstrzygane przez sąd.

UZASADNIENIE

Szczegółowe obowiązki pracodawcy nakładające na niego odpowiedzialność za stan bhp na terenie zakładu pracy określone są w Kodeksie pracy. Obowiązki z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy określone są również w innych aktach prawnych.

Odpowiedzialność karna pracodawcy określona jest w Kodeksie karnym w artykułach 220–221, zgodnie z którymi:

  • osoba odpowiedzialna za stan bhp, która nie dopełnia swojego obowiązku, przez co naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Działając nieumyślnie, podlega:

– grzywnie,

– karze ograniczenia wolności albo

– pozbawienia wolności do roku;

  • osoba, która nie zawiadamia w terminie właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo nie sporządza lub nie przedstawia wymaganej dokumentacji, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych albo karze ograniczenia wolności.

Przestępstwem jest również utrudnianie bądź udaremnianie wykonywania czynności służbowej organom inspekcji pracy i jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3 (art. 225 § 2 k.k.).

WAŻNE!

Postępowanie sprawcy przestępstwa musi mieć znamiona przestępstwa, tj. mieć charakter uporczywości lub złośliwości.

Odpowiedzialność za stan bhp, w zależności od struktury organizacyjnej i zakresów obowiązków, ciąży na osobach, które:

  • podejmują określone działania faktyczne (np. świadomie dopuszczają do pracy pracownika przy maszynie z brakującymi osłonami części ruchomych, narażając go na niebezpieczeństwo, dopuszczają pracownika bez środków ochrony indywidualnej przy pracy na wysokości) oraz
  • podejmują czynności w zakresie organizacyjnym (np. zaniedbania organizacyjne, wadliwy nadzór bądź ograniczenie środków finansowych niezbędnych do zapewnienia właściwych warunków wykonywania pracy).

Przestępstwa w zakresie bhp może dopuścić się wyłącznie osoba odpowiedzialna za stan bhp na terenie zakładu pracy, ma ono charakter „indywidualny”.

Do takich osób zaliczamy:

  • przede wszystkim kierownika zakładu pracy,
  • inną osobę kierującą pracownikami,
  • inną osobę wyznaczoną zakresem jej obowiązków, kierującą odpowiednimi działami lub zespołami ludzkimi (np. brygadziści, kierownicy zmian).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK