| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

Kto w zakładzie pracy ponosi odpowiedzialność karną za narażanie zdrowia i życia pracowników?

W firmie zdarzył się śmiertelny wypadek przy pracy. Pracodawca obawia się, że zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za zaniedbania w zakresie bhp na terenie zakładu pracy, które były przyczyną tego wypadku. Czy pracodawca jest jedyną osobą w firmie, która może ponosić odpowiedzialność za niedopilnowanie przestrzegania zasad bhp? Czy za stan bhp odpowiedzialny jest również pracownik służby bhp oraz sprawujący nadzór kierownik zmiany?

Sprawca, który dobrowolnie uchylił grożące niebezpieczeństwo, nie podlega karze.

WSKAZÓWKA!

Aby obciążyć pracodawcę odpowiedzialnością karną na podstawie art. 220 Kodeksu karnego, konieczne jest wykazanie:

● zaniechania, polegającego na niedopełnieniu obowiązku w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzącego do wywołania bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracownika danego zakładu pracy – związek przyczynowy ze stanem narażenia pracownika na niebezpieczeństwo (np. pracodawca w ramach oszczędności nie dokonał naprawy zamontowanej w maszynie fotokomórki, która powodowała wyłączenie się części ruchomych maszyny, gdy w strefie zagrożenia znajdowały się dłonie pracownika, a pracodawca nakazał pracownikowi wykonywać pracę przy tej maszynie. W efekcie naraził pracownika na niebezpieczeństwo utraty rąk. Pracownik uległ wypadkowi przy pracy – w wyniku dopuszczenia do pracy i niesprawnych systemów zabezpieczających pracownik stracił 3 palce u ręki),

● zawinienia sprawcy w formie umyślnej (§ 1 k.k.) lub nieumyślnej (§ 2 k.k.), stanu zagrożenia (np. pracodawca zdawał sobie sprawę z faktu dopuszczenia do pracy pracownika, jak również wiedział, jakie zagrożenie niesie ze sobą wykonywanie pracy bez sprawnego urządzenia – fotokomórki zatrzymującej pracę maszyny w chwili pojawienia się w strefie zagrożenia dłoni pracownika, świadomie wydał polecenie wykonywania pracy).

Niedopełnienie obowiązku zgłoszenia o wypadku przy pracy oraz prowadzenia wymaganej dokumentacji takich zdarzeń jest przestępstwem określanym jako indywidualne i aby zostało uznane za przestępstwo, musi być popełnione umyślnie. Może je popełnić zarówno pracodawca, jak i osoba przez niego upoważniona.

Nieumyślne zaniechanie zawiadomienia właściwego organu o wypadku przy pracy lub chorobie zawodowej albo zaniechanie sporządzenia lub przedstawienia wymaganej dokumentacji jest wykroczeniem.

WAŻNE!

Za stan bhp nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej ani społeczny inspektor pracy (pomimo iż społeczny inspektor pracy działa w danym zakładzie pracy, to jest on od niego organizacyjnie niezależny i nie należy do osób odpowiedzialnych za tworzenie warunków pracy zgodnych z zasadami bhp, odpowiadając jedynie za ich kontrolę), ani członkowie służby bhp (pracownik lub specjalista spoza zakładu pracy).

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 220–221, art. 225 § 2 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553 ze zm).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK