| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Bhp w pracy przedstawiciela handlowego

Bhp w pracy przedstawiciela handlowego

Specjalista ds. bhp w swojej pracy często spotyka się z problemami związanymi z wypadkami komunikacyjnymi osób, które prowadzą samochód podczas wykonywania obowiązków służbowych. Jedną z najbardziej narażonych na tego typu wypadki grup pracowników są przedstawiciele handlowi. Pracownicy służby bhp powinni wiedzieć, jakie działania mogą podjąć, aby wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków drogowych wśród przedstawicieli handlowych.

Bezpieczeństwo pojazdu

W czasie szkolenia dla przedstawicieli handlowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na codzienne przygotowanie samochodu do jazdy, sprawdzenie świateł, wycieraczek, płynu do szyb, kontrolę opon, stanu paliwa, a także oczyszczenie szyb i lusterek.

Podczas eksploatacji auta należy zwracać uwagę na stan ogumienia. Zdarza się, że nawet niezbyt wyeksploatowane opony nie nadają się już do użytku ze względu na uszkodzenia mechaniczne czoła bieżnika lub boku opony, jak również spękania gumy.

Równie ważne jest reagowanie kierowcy na wszelkie, drobne nawet usterki w aucie i natychmiastowe ich usuwanie. Ważne jest też przygotowanie samochodu do sezonu.

Warto, aby specjalista ds. bhp, szkoląc innych, zwrócił uwagę na szkoleniach, nie tylko przedstawicieli, ale wszystkich, którzy korzystają z samochodu w pracy, że:

  • podstawą jest wymiana opon. Większość osób, również przedstawiciele handlowi, zwleka do ostatniej chwili, aż pojawi się śnieg. Opony letnie na śniegu stwarzają duże niebezpieczeństwo. Zaleca się montaż opon zimowych już wtedy, gdy temperatura powietrza spada w ciągu dnia poniżej 7oC;
  • przed sezonem należy przeprowadzić przegląd samochodu. Zwykle firmy mają podpisane umowy z serwisami, które regulują zakres usług. Warto jednak zwrócić uwagę przedstawicielom handlowym, aby sprawdzali, czy serwis wykonał pełny przegląd.

PRZYKŁAD

Podczas przeglądu przed sezonem zimowym należy sprawdzić:

● stan ogumienia pojazdu,

● zgodność opon z zaleceniami producenta samochodu,

● czy kierunek toczenia opony jest zgodny z kierunkiem jazdy oraz czy opona jest właściwie zamontowana w obręczach,

● czy w oponach jest prawidłowe ciśnienie oraz wyrównać je do wartości zalecanych przez producenta pojazdu,

● stan układu hamulcowego (płyn hamulcowy oraz klocki i tarcze hamulcowe),

● stan naładowania akumulatora oraz stan paska alternatora,

● stan układu wydechowego,

● poziom i stan oleju napędowego,

● temperaturę zamarzania płynu chłodzącego,

● stan wycieraczek oraz szyb samochodowych,

● stan zawieszenia pojazdu, a przede wszystkim zainstalowanych tam amortyzatorów pod kątem ewentualnych wycieków,

● stan filtrów kabinowych i powietrza,

● sprawność i ustawienie świateł,

● ewentualnie zabezpieczenie uszczelki gumowej w drzwiach,

● płyn do spryskiwaczy.

Serwis powinien skontrolować również przednie i tylne światła, a przede wszystkim ich odbłyśniki. Jeżeli są uszkodzone lub skorodowane, należy je wymienić na nowe. Wymiany wymagają też wszelkie uszkodzone żarówki. Nie ma natomiast potrzeby wymiany aktualnie użytkowanego oleju silnikowego na zimowy (i odwrotnie przed sezonem letnim), ponieważ niemal wszystkie produkowane oleje (zwłaszcza półsyntetyczne i syntetyczne) są wielosezonowe.


Postępowanie w związku z wypadkiem drogowym

Bardzo ważne jest, aby specjalista ds. bhp na szkoleniu dla handlowców omawiał krok po kroku procedury postępowania dotyczące wypadku. Warto też przeprowadzać ćwiczenia z zasad udzielania pierwszej pomocy, jeśli to możliwe np. poza salą konferencyjną, najlepiej w warunkach przypominających sytuację prawdziwego wypadku drogowego. Jeśli nie ma takiej możliwości, koniecznie należy dokładnie prześledzić postępowanie w kilku przypadkach. Poniżej przykładowe ćwiczenie.

PRZYKŁAD

Jadąc z nadmierną prędkością, spowodował Pan wypadek. Co należy zrobić w tej sytuacji?

Pracownicy podają sekwencję czynności. Prowadzący szkolenie stara się na bieżąco ją uporządkować. Po ustaleniu poszczególnych czynności związanych z kolejnymi etapami, czyli:

● zabezpieczeniem miejsca wypadku,

● zawiadomieniem służb ratunkowych,

● udzielaniem pierwszej pomocy,

● zawiadomieniem przełożonych i innych osób, które trzeba zawiadomić zgodnie z firmowymi procedurami, należy podsumować i jeszcze raz powtórzyć całe ćwiczenie. Najlepiej, aby zrobił to jeden ze szkolonych pracowników.

Omówienie dwóch, trzech przykładów pozwoli pracownikom zapamiętać sekwencję czynności. W późniejszym działaniu najważniejszy jest dobrze przemyślany i utrwalony schemat postępowania, a następnie podczas wypadku jego konsekwentne realizowanie.

Omówione zagadnienia to propozycje, które można omawiać i ćwiczyć z przedstawicielami handlowymi. Można jeszcze np. prowadzić ćwiczenia z ochrony przeciwpożarowej i zapewne wielu innych tematów. Zaproponowane zagadnienia można omawiać w trakcie jednego szkolenia, a może to być np. roczny cykl szkoleń. Ważne jest, aby takie szkolenia się odbywały. Szkolenia okresowe przedstawicieli handlowych, odbywające się w najlepszym przypadku raz na 3 lata, to zdecydowanie za mało. Poza wiedzą, którą czerpią pracownicy z takich szkoleń, jest jeszcze jedna korzyść – pracownicy mają możliwość odczuć, że sprawy bezpieczeństwa są ważne dla pracodawcy, co skłania ich również do przykładania większej wagi do bezpieczeństwa.

Specjalista ds. bhp nie musi osobiście prowadzić takich zajęć. Warto jednak, aby zajęcia dotyczące oceny i analizy ryzyka zawodowego na stanowisku przedstawiciela handlowego w zakładzie pracy omówił specjalista ds. bhp, ponieważ on zna najlepiej specyfikę firmy i charakterystykę występujących w niej wypadków.

Polecamy artykuły

Autorzy:

ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB specjalista w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego

Źródło:

INFOR
Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWiLP)

Organizacja zrzeszająca firmy leasingowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK