| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma obowiązek zawsze wpuścić inspektora pracy na teren zakładu pracy?

Czy pracodawca ma obowiązek zawsze wpuścić inspektora pracy na teren zakładu pracy?

Do zakładu pracy, w którym produkowane są artykuły spożywcze, m.in. hermetycznie pakowane (technologia produkcji jest ściśle strzeżona przez pracodawcę), zgłosili się inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy pracy przedstawili się, okazali legitymacje służbowe oraz upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Kontrolujący chcieli wejść do wszystkich pomieszczeń pracy. Pracodawca zażądał od inspektorów pracy okazania aktualnej książeczki sanepidu lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego, że kontrolujący są zdrowi. Polecił też pracownikom, aby przygotowali specjalne zobowiązanie dotyczące zachowania tajemnicy przedsiębiorstwa przez inspektorów pracy. Następnie pracodawca przedstawił je kontrolującym do podpisu, postawił też warunek, że w przypadku niepodpisania zobowiązania nie pozwoli rozpocząć czynności kontrolnych. Inspektorzy nie przedstawili książeczki sanepidu, odmówili podpisania sporządzonego przez pracodawcę zobowiązania. Pracodawca nie wpuścił inspektorów pracy na teren zakładu pracy. Czy pracodawca postąpił słusznie, zabraniając inspektorom pracy rozpoczęcia czynności kontrolnych? Czy grożą mu w związku z tym jakiekolwiek konsekwencje?

Wzór legitymacji służbowej inspektora pracy ustalony został w zarządzeniu Marszałka Sejmu.

WSKAZÓWKA!

Pracodawca powinien pamiętać, że niedopuszczalne jest wyrywanie legitymacji służbowych inspektorom pracy, jak również jej kserowanie. Przepisy dopuszczają możliwość spisania danych zawartych w legitymacji służbowej.

Okazanie legitymacji polega na wyciągnięciu i pokazaniu jej pracodawcy bądź osobie uprawnionej. Inspektor pracy nie ma obowiązku wręczać legitymacji osobie drugiej, aby mogła ona odczytać dane zawarte na legitymacji służbowej.

Kontrolę przeprowadza się po okazaniu legitymacji służbowej i upoważnienia do jej przeprowadzenia. Jednak w sytuacji gdy okoliczności uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli u przedsiębiorcy, np. w przypadku bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi, a także kontroli legalności zatrudnienia, może być ona podjęta jedynie po okazaniu legitymacji służbowej. Ponadto inspektor pracy nie musi uzyskiwać zgody pracodawcy, aby przeprowadzić kontrolę. Kontrolowanemu należy niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia podjęcia kontroli, doręczyć upoważnienie do przeprowadzenia kontroli. Pracodawca nie może odmówić przeprowadzenia czynności kontrolnych, co więcej – ma obowiązek je ułatwić.

W przypadku zagrożenia kontrolujący inspektor ma prawo wezwać policję. Może też zwrócić się do policji z prośbą o pomoc w zapewnieniu mu bezpieczeństwa oraz w przypadku utrudniania przeprowadzania czynności kontrolnych, np. przez niewpuszczenie do określonych pomieszczeń bądź nieokazywanie przez pracodawcę żądanej dokumentacji. W przypadku nieudostępnienia dokumentacji inspektorowi pracy przysługuje prawo wniesienia do prokuratury doniesienia o popełnieniu przestępstwa polegającego na utrudnianiu działalności organom Państwowej Inspekcji Pracy oraz wniesienie o zabezpieczenie dokumentacji.

Inspektor pracy może też poprosić organy policji o towarzyszenie przy wszystkich czynnościach kontrolnych.

Często podczas kontroli przeprowadzanych przez inspektorów pracy szeregowi pracownicy zakładów pracy utrudniają jej przeprowadzenie, np. nie wpuszczają kontrolujących do poszczególnych pomieszczeń pracy, pracownikom ochrony nie pozwalają na wręczenie przepustek. Aby uniknąć takich przypadków, na szkoleniach bhp należy zwracać pracownikom uwagę na uprawnienia inspektorów PIP. Ponadto pracownicy służb bhp, oprowadzając kontrolujących, nie powinni dopuścić do ww. sytuacji, gdyż może to świadczyć o ich braku wiedzy.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista z zakresu prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Zwolnienia grupowe. Procedura i szczególne obowiązki pracodawcy59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK