| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca musi zorganizować miejsca do siedzenia osobom pracującym w pozycji stojącej?

Czy pracodawca musi zorganizować miejsca do siedzenia osobom pracującym w pozycji stojącej?

Na terenie sklepu pracodawca wprowadził niepisaną zasadę – pracownicy (sprzedawcy oraz kasjerzy–sprzedawcy) wykonują obowiązki stojąc. Nie mogą oni korzystać z miejsc do siedzenia przeznaczonych dla klientów sklepu, nawet jeżeli na terenie sklepu nie ma klientów. Przy stanowisku obsługi kasy pracodawca również nie zapewnił miejsca do siedzenia. Pracownicy pracują po 12 godzin dziennie i przysługują im dwie przerwy po 15 minut. Pracownik służby bhp poinformował pracodawcę, że pracownicy powinni mieć zapewnione miejsca do siedzenia w pobliżu miejsca pracy. Czy pracodawca musi zapewnić miejsca do siedzenia? Czy miejsce odpoczynku dla pracowników może znajdować się na terenie zaplecza magazynowego, które pracodawca wyposażył w stolik i czajnik do gotowania wody, a które służy zatrudnionym pracownikom jako jadalnia i miejsce do wypoczynku podczas przerw w pracy?

Pracodawca powinien zapewnić pracownikom wykonującym pracę na terenie sklepu w pozycji stojącej lub wymagającej chodzenia możliwość siedzenia w pobliżu miejsca pracy.

UZASADNIENIE

Przepis prawa materialnego nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikowi wykonującemu prace stale w pozycji stojącej lub wymagającej chodzenia możliwość odpoczynku w pobliżu miejsca pracy w pozycji siedzącej, przy czym siedziska powinny spełniać wymagania Polskich Norm.

Powyższy wymóg musi być zapewniony bez względu na wymagania procesu technologicznego, jak również bez względu na wysiłek fizyczny podczas wykonywania pracy.

Obowiązki pracodawcy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy mają charakter:

  • bezwarunkowy – obciążają pracodawcę niezależnie od sposobu spełniania świadczenia przez pracownika;
  • niepodzielny – działania i zaniechania innych podmiotów nie zwalniają pracodawcy od odpowiedzialności za stan bhp w miejscu pracy;
  • realny – muszą być wykonane w naturze, bez możliwości wykonania zastępczego oraz
  • podwójnie zakwalifikowany – jest powinnością ze stosunku pracy o charakterze zobowiązanym wobec pracownika.

WAŻNE!

Umożliwienie odpoczynku w pozycji siedzącej w pobliżu miejsca pracy pracownikom stale wykonującym prace w pozycji stojącej lub wymagającej chodzenia jest nie tylko obowiązkiem pracodawcy, lecz również eliminuje konieczność oddalenia się pracownika od stanowiska pracy w razie nagłej niedyspozycji zdrowotnej i pozostawienia procesu pracy bez nadzoru.

PRZYKŁAD

Na terenie jednego z zakładów pracy (sklep z odzieżą) pracodawca wprowadził zakaz siadania. W sklepie pracę wykonywały 3 pracownice. Jedna z pracownic, po 8 godzinach stania przy kasie, pakowania zakupionej przez klientów odzieży, zasłabła. W wyniku zamieszania związanego z niedyspozycją pracownicy, pozostałe pracownice wraz z jednym z klientów sklepu po ocuceniu poszkodowanej przenieśli ją na zaplecze, gdzie czekała na przyjazd wezwanego pogotowia. Podczas zamieszania ze sklepu skradziono kilka sztuk odzieży.

Opisane zdarzenie nie miałoby miejsca, gdyby pracodawca zapewnił swoim pracownikom miejsce do siedzenia w pobliżu miejsca pracy.

Określenie zawarte w rozporządzeniu „w pobliżu miejsca pracy” obejmuje nakaz rozmieszczenia siedzisk blisko „miejsca” (w znaczeniu przyjętym w prakseologii i teorii organizacji, tzn. blisko przestrzeni, w której pracownik wykonuje powtarzające się działania ze względu na przyjęty w danej jednostce podział zadań).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalistaw zakresie prawa pracy, w tym bhp

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Wellbeing w organizacji89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK