Ponadto firma ma m.in. następujące obowiązki (dotyczą one pracodawcy i są zawarte w Kodeksie pracy):
- Przeprowadzenia i udokumentowania oceny ryzyka zawodowego stwarzanego przez czynnik chemiczny, uwzględniając zapisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy związanej z występowaniem w miejscu pracy czynników chemicznych.
- Posiadania kart charakterystyki stosowanych substancji i preparatów chemicznych niebezpiecznych oraz aktualnego spisu tych substancji i preparatów.
- Zapewnienia pracownikom dostępu do informacji na temat preparatów, które stosują lub na które mogą być narażeni w trakcie swojej pracy.
- Zapewnienia właściwego magazynowania.
- Zapewnienia instrukcji bhp określających sposób składowania, pakowania, załadunku i transportu materiałów niebezpiecznych; z treścią instrukcji należy zapoznać pracowników.
- Prowadzenia szkoleń z zakresu bhp, z uwzględnieniem zagrożeń chemicznych.
- Przeprowadzania na swój koszt pomiarów środowiskowych czynników chemicznych i informowania pracowników o wynikach tych pomiarów.
- Stosowania rozwiązań organizacyjno-technicznych, uwzględniających postęp naukowo-techniczny (skrócenie czasu ekspozycji, hermetyzacja, wentylacja itp.), które ograniczą do minimum szkodliwe działanie chemikaliów na zdrowie zatrudnionych.
Rozporządzenie Wspólnoty Europejskiej REACH obowiązuje od 1 czerwca 2007 r. i opiera się na czterech filarach, do których należą:
reklama
reklama
- Rejestracja, która oznacza, że każda substancja wprowadzana do obrotu na terenie Wspólnoty w ilości większej niż tona na rok musi być zarejestrowana w Europejskiej Agencji ds. Chemikaliów z siedzibą w Helsinkach.
- Ocena, której będą poddawane substancje wprowadzane do obrotu zarówno przez przemysł (w ramach wypełniania obowiązków rejestracyjnych), jak i przez urzędy właściwe krajów.
- Udzielanie zezwoleń – dotyczy wprowadzania do obrotu lub stosowania niektórych substancji, tj. zaklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (CMR), lub też określanych jako trwałe, zdolne do bioakumulacji i toksyczne (PBT) albo bardzo trwałe i mające bardzo dużą zdolność do bioakumulacji (vPvB). Zezwoleń udziela Komisja Europejska.
- Ograniczenie produkcji, obrotu i stosowania – podlegają niektóre niebezpieczne substancje i preparaty. Lista substancji podlegających takim ograniczeniom jest zawarta w załączniku XVI rozporządzenia, a jego zawartość będzie ustalana i w miarę potrzeb zmieniana na wniosek Komisji Europejskiej lub państw członkowskich.