| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Psychologia w służbie bhp

Psychologia w służbie bhp

Jakie działania można podjąć, aby poprawić poziom edukacji w zakresie bhp? Co może zrobić inspektor, firma z branży bhp, a także organizacja świadoma wagi bezpieczeństwa pracy, żeby zmienić nastawienie i postawy ludzi? W wielu sytuacjach dopiero wypadek przy pracy uświadamia wszystkim wagę zasad i procedur bhp.

W wielu firmach nastawienie do bhp, do stosowania środków ochrony indywidualnej, do szkoleń i instruktaży jest cały czas dalekie od ideału. Szkolenia traktuje się jako stratę czasu, odciąganie ludzi od ważniejszych zadań, a przepisy bhp jako bezsensowne ograniczenia, utrudniające efektywne wykonywanie zadań.

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem jest zaostrzenie kar za naruszenie przepisów bhp. Warto jednak pamiętać, że kara jest skuteczna tylko pod warunkiem, że będzie nieuchronna, czyli dopóki jest kontrola, jest strach przed karą. Bardziej efektywna jest więc zmiana postaw ludzi wobec bhp. Nie jest to zadanie proste, dlatego niezbędna jest wiedza z zakresu psychologii.

Umiejętności inspektora bhp

Z badań przeprowadzonych przez Katedrę Zarządzania Środowiskiem i Bezpieczeństwem Politechniki Śląskiej wynika, że stosowany obecnie model szkoleń w dziedzinie bhp nie jest wystarczająco skuteczny. Zdaniem ponad połowy badanych (57%) szkolenia z zakresu bhp nie mają wpływu na bezpieczeństwo. 38% badanych uważa, że prowadzenie szkoleń jest potrzebne, ale szkolenia te powinny być organizowane w ciekawszej formie.

Wielu zaangażowanych w swoją pracę inspektorów, którzy z poświęceniem ją wykonują, bardzo szybko wypala się zawodowo, widząc, z jakim lekceważeniem do tematu podchodzą szkolone przez nich osoby. Jest to w dużej części efekt nieskutecznych metod edukacyjnych, które kładą duży nacisk na transfer informacji (lub w najlepszym razie wiedzy), a pomijają pracę nad zmianą postaw oraz kształtowanie realnych zachowań.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK