| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy pracodawca ma prawo do pomniejszania wysokości ekwiwalentu za pranie i konserwację odzieży roboczej?

Czy pracodawca ma prawo do pomniejszania wysokości ekwiwalentu za pranie i konserwację odzieży roboczej?

W przepisach wewnątrzzakładowych określono wysokość ekwiwalentu dla pracowników za pranie oraz konserwację odzieży i obuwia roboczego w stałej kwocie, należnej za pełny miesiąc wykonanej pracy. Pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Pracodawca pomniejszył wysokość należnego za miesiąc ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej proporcjonalnie do liczby dni nieobecności z powodu urlopu wypoczynkowego. Czy miał prawo do pomniejszenia wysokości tego ekwiwalentu?

Pracodawca miał prawo do pomniejszenia wysokości ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej w wysokości proporcjonalnej do liczby dni faktycznie wykonywanej pracy przez pracownika.

UZASADNIENIE

Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia prania, konserwacji, naprawy, odpylania oraz odkażania odzieży i obuwia roboczego, tak aby posiadały one właściwości ochronne i użytkowe. Jest także możliwość zwolnienia pracodawcy z obowiązku prania odzieży roboczej i odpłatnego zlecenia powyższej czynności pracownikowi.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej, czynności te mogą być wykonywane przez pracownika pod warunkiem wypłacenia przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.

O powyższej decyzji oraz wysokości ekwiwalentu może decydować subiektywna ocena pracodawcy, a nie stan obiektywny. Należy również zwrócić uwagę na to, że jego wysokość określona jest w sposób bardzo ogólny, tj. „równowartość kosztów poniesionych przez pracownika” (art. 2379 § 2, 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).

Pracodawca zwraca pracownikowi koszty prania, konserwacji oraz naprawy odzieży i obuwia roboczego. Logiczne wydaje się więc, że w przypadku niewykonywania pracy przez pracownika, odzież i obuwie robocze nie ulegają zabrudzeniu i zniszczeniu w procesie pracy, a co za tym idzie, brak jest podstawy do rekompensaty finansowej za ich pranie i konserwację.

WSKAZÓWKA!

Zasady naliczania i wypłaty ekwiwalentu za pranie oraz konserwację odzieży i obuwia roboczego w celu wyeliminowania wszelkich wątpliwości powinny być określone szczegółowo w przepisach wewnątrzzakładowych.

PODSTAWA PRAWNA

  • Art. 2379 § 2 i 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »