| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Obowiązek ogrzewania hali produkcyjnej

Prowadzę zakład produkcji wyrobów z drewna. Materiały pozyskuję, przecierając, od czasu do czasu dłużyce trakiem zainstalowanym w nieogrzewanej hali. Inspektor pracy kontrolujący zakład wydał nakaz, określając w nim termin zapewnienia ogrzewania hali traka. Zaproponował mi także mandat karny. Ponieważ odmówiłem przyjęcia mandatu, poinformował mnie, że skieruje do sądu grodzkiego wniosek o ukaranie. Uważam, że proces technologiczny przecierania drewna obejmujący w szczególności ciągły przepływ dłużycy transportowanej z zewnątrz hali wózkami szynowymi czyni bezzasadne ogrzewanie hali. Czy mogę uchylić się od tego obowiązku?

Pracodawca jest zobowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 207 § 2 k.p.).

Wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna i urządzeń technicznych do obróbki drewna określają:

  • rozporządzenie Ministra Gospodarki z 14 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze obrabiarek do drewna (DzU nr 36, poz. 409),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.) – zwanych dalej ropbhp.

W pomieszczeniach pracy należy zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14°C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają (§ 30 ropbhp). W omawianym przypadku można jednoznacznie stwierdzić, że względy technologiczne nie wymagają, aby przecieranie drewna odbywało się w temperaturze niższej niż 14°C.

Z § 13 powołanego rozporządzenia Ministra Gospodarki można wnioskować, że hala traków może być pomieszczeniem pracy. Należy zatem odwołać się do regulacji prawnej pojęcia pomieszczenia pracy w rozumieniu § 2 pkt 3 wymienionego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Istotnymi elementami wymienionymi w powołanym przepisie, umożliwiającymi odróżnienie pomieszczenia pracy od innych pomieszczeń, są:

  • przeznaczenie pomieszczenia na (pobyt pracowników),
  • wykonywanie pracy w pomieszczeniu,
  • łączny czas przebywania w pomieszczeniu tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany.

Skuteczne nakazanie zapewnienia w pomieszczeniu traka temperatury odpowiadającej wymaganiom przepisów bhp jest uzależnione od czasu, w jakim pracownik wykonuje pracę w tym pomieszczeniu oraz czy wykonywanie czynności jest stałe czy doraźne.

Jeżeli zatem łączny czas przebywania tych samych pracowników w ciągu jednej zmiany roboczej w pomieszczeniu traka jest krótszy niż 2 godziny, a wykonywane czynności mają charakter dorywczy, brak podstaw prawnych nakazania zapewnienia ogrzewania hali traka. W przeciwnym wypadku nakaz zapewnienia ogrzewania hali traka jest zasadny.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »