| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Czy niepełnoetatowcom przysługuje mniej odzieży roboczej niż pełnoetatowcom

Ustalam okresy używalności odzieży i obuwia roboczego. Zatrudniam pracowników na pełny etat i na pół etatu. Pełnoetatowcom przysługują 2 kombinezony robocze i 2 pary butów na rok. Czy mogę ustalić, że osoby zatrudnione na pół etatu otrzymają połowę odzieży przysługującej zatrudnionym na pełny etat? Półetatowcy nie zużyją tak szybko przydzielonej odzieży jak pracownicy pełnoetatowi.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na pół etatu otrzymał 1 parę spodni i 1 koszulkę. Pracownik pracuje w każdy poniedziałek i wtorek oraz co drugą środę po 8 godzin. We wtorek po pracy oddał swoje ubranie do prania, które zapewnia pracodawca. Ubranie miało być gotowe na kolejny poniedziałek, lecz z powodu awarii w pralni nie zostało wyprane. W takiej sytuacji pracownik powinien otrzymać od pracodawcy przed przystąpieniem do pracy w poniedziałek kolejny komplet odzieży roboczej. Pracownik nie miałby również w czym pracować, gdyby zaszła potrzeba wykonywania pracy w godzinach ponadwymiarowych, np. w czwartek w tygodniu, kiedy oddał odzież roboczą do prania. Przydzielenie mu dwóch kompletów ubrań roboczych zapobiegnie takim sytuacjom.

Mimo że pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy rzeczywiście nie zużywają odzieży i obuwia roboczego tak szybko jak pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze czasu pracy, nie można im przydzielić odpowiednio (tj. w zależności od wymiaru etatu) mniej odzieży lub obuwia. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest wydłużenie okresów używalności odzieży i obuwia przydzielanych pracownikom niepełnoetatowym. Mniejsza liczba godzin użytkowania odzieży i obuwia faktycznie to usprawiedliwia. Ustalając okres używalności takiej odzieży pracodawca powinien mieć na uwadze:

  • wymiar czasu pracy pracownika (np. półetatowiec może użytkować tę samą odzież dwa razy dłużej niż pełnoetatowiec),
  • możliwość i częstotliwość występowania pracy w godzinach ponadwymiarowych,
  • maksymalny okres użytkowania danej odzieży i obuwia podany przez producenta – po upływie tego okresu odzież i obuwie tracą wartości użytkowe, a tym samym przestają spełniać swoje zadanie (nawet jeśli nie są uszkodzone), a zatem nie powinny być wówczas użytkowane.

WAŻNE!

Przydzielając pracownikom niepełnoetatowym odzież roboczą można ustalić dłuższe okresy jej używalności niż w przypadku pracowników pełnoetatowych.

Przydzielanie odzieży i obuwia roboczego powinno odbywać się po przeprowadzeniu konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami (art. 23711a § 1 pkt 4 Kodeksu pracy). Jeżeli w zakładzie pracy działają związki zawodowe, wówczas to one dokonują wyboru przedstawicieli pracowników. Natomiast w przypadku, gdy w zakładzie pracy nie działa żadna organizacja związkowa, przedstawiciele pracowników są wybierani przez pracowników w trybie przyjętym w tym zakładzie pracy (art. 23713a Kodeksu pracy).

Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli pracuje na stanowisku, na którym używanie odzieży jest niezbędne (art. 2379 § 1 Kodeksu pracy). Jeśli taka odzież zostanie mu przydzielona, obowiązkiem pracownika jest jej używać zgodnie z przeznaczeniem (art. 211 pkt 4 Kodeksu pracy).

Podstawa prawna

  • art. 1041 § 1 pkt 1, art. 2376 § 1 i § 3, art. 2377 § 1, art. 2378, art. 2379 § 1 i § 2, art. 23711a § 1 pkt 4, art. 23713a Kodeksu pracy,
  • § 8 pkt 3 rozporządzenia z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK