| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

Częstotliwość wypłacania obu ekwiwalentów zależy od ustaleń pracodawcy. W przypadku ekwiwalentu za pranie odzieży i obuwia roboczego dobrą praktyką jest wypłacanie tego ekwiwalentu co miesiąc, co dwa miesiące lub kwartalnie. Wprawdzie w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, aby był on wypłacany nawet rzadziej, np. raz na pół roku lub nawet raz w roku w odpowiednio większej kwocie. W takim przypadku istnieje ryzyko, że pracownicy zarzucą pracodawcy, że muszą „kredytować” jego obowiązki. Z tego powodu to rozwiązanie może również być kwestionowane przez inspektorów pracy kontrolujących zakład pracy.

Natomiast ekwiwalent za używanie własnej odzieży i obuwia w pracy może być wypłacany w dłuższych odstępach czasu, np. kwartalnie, co pół roku czy nawet raz na rok, w zależności od stopnia zużywalności odzieży i obuwia użytkowanych przez pracownika. W przeciwieństwie bowiem do wydatków ponoszonych na pranie odzieży, wydatki na jej zakup są rzadziej ponoszone przez pracownika.

● art. 2377, art. 2378 § 2, art. 2379 § 2 i § 3, art. 23710 § 2 Kodeksu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło:

INFOR
JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK