| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często i w jakiej wysokości należy wypłacać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej

Jak często wypłaca się ekwiwalent za pranie odzieży roboczej oraz ekwiwalent za używanie własnej odzieży? Czy mogę ustalić, że pracownicy będą otrzymywali go co pół roku? W jakiej wysokości ustalić te ekwiwalenty?

● układzie zbiorowym pracy,

● regulaminie pracy lub

● umowie o pracę – w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu pracy oraz tych, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy.

Przepisy te powinny więc ustalać nie tylko wysokość wypłacanych pracownikom ekwiwalentów, ale również częstotliwość ich wypłacania. Zasadniczo ekwiwalent za pranie odzieży i obuwia roboczego stanowi zwrot kosztów, jakie musiał ponieść pracownik. Powinien zatem zostać ustalony w taki sposób, aby faktycznie stanowił równowartość kosztów poniesionych przez pracownika. Ustalając konkretną kwotę ekwiwalentu przysługującą poszczególnym pracownikom pracodawca powinien uwzględnić stopień zabrudzenia tej odzieży i obuwia (a w konsekwencji częstotliwość ich prania) oraz wartość środków niezbędnych do jej wyczyszczenia, naprawienia oraz konserwacji. W zależności od wykonywanej pracy częstotliwość prania odzieży może być różna, np. magazynier pierze ubranie robocze co tydzień, natomiast kucharz musi prać odzież codziennie. Podobnie w zależności od wykonywanej pracy użyte do prania środki mogą być zróżnicowane.

PRZYKŁAD

Pracownikom piekarni przysługuje ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i czyszczenie obuwia roboczego. Piekarze otrzymują go w niższej kwocie niż mechanicy. Takie zróżnicowanie wysokości wypłacanego ekwiwalentu jest uzależnione od stopnia zabrudzenia odzieży i obuwia w trakcie wykonywanej pracy. Do czyszczenia odzieży i obuwia mechaników niezbędne są specjalne środki odplamiające, ponieważ często muszą oni dokonywać napraw maszyn w piekarni i ich odzież jest narażona na zabrudzenie smarami, olejem oraz innymi trudno zmywalnymi substancjami. Takie zabrudzenia odzieży i obuwia roboczego nie występują w pracy piekarzy, dlatego otrzymują oni ekwiwalent w niższej kwocie.

Wysokość przysługującego pracownikom ekwiwalentu za używanie własnej odzieży i obuwia powinna być ustalona przy uwzględnieniu:

● rodzaju odzieży i obuwia niezbędnego do wykonywania pracy,

● stopnia zużycia tej odzieży i obuwia w związku z wykonywaną pracą oraz

● aktualnych cen rynkowych tej odzieży i obuwia.

W praktyce ekwiwalent za używanie przez pracowników własnej odzieży i obuwia do pracy stanowi zwrot kosztów ubrań i butów niezbędnych do wykonywania pracy.

WAŻNE!

Używane do pracy odzież i obuwie stanowiące własność pracowników muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy, a pracodawca ma obowiązek sprawdzić, czy te wymagania są spełnione.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK