| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Z agencji pracy tymczasowej wypożyczyliśmy na 3 miesiące 2 pracowników. Agencja pracy tymczasowej będzie tym pracownikom wypłacać pensje. Pracownicy tymczasowi, tak jak i inni pracownicy naszej firmy, otrzymają od nas wymaganą do pracy odzież ochronną, a także posiłki i napoje określone przez przepisy bhp. Czy w tej sytuacji wydawana odzież, posiłki i napoje to przychód pracowników tymczasowych, który podlega składkom?

Pracodawca użytkownik nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników tymczasowych, gdyż nie jest ich pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Świadczenia z zakresu bhp nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

UZASADNIENIE

Pracodawcą pracowników tymczasowych i płatnikiem składek na ich ubezpieczenia jest agencja pracy tymczasowej. Może ona zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Państwa firma, która „wynajmuje” pracowników tymczasowych, jest wobec nich pracodawcą użytkownikiem, którego z pracownikami tymczasowymi nie łączy stosunek pracy. Obowiązkiem Państwa firmy jest natomiast dostarczanie agencji pracy tymczasowej wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia pracownika tymczasowego.

W zakresie ustalania podstawy wymiaru i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne pracownika tymczasowego agencja (która jako pracodawca pełni funkcję płatnika składek) powinna stosować zasady przewidziane dla pracowników. Zasady te określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (rozporządzenie składkowe). Przepisy te stanowią, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy (z ograniczeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia). Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród przychodów, od których płatnicy nie naliczają składek, jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Od składek wolne są również ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, a także wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK