| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Wartość świadczeń z zakresu bhp przyznanych pracownikom tymczasowym

Z agencji pracy tymczasowej wypożyczyliśmy na 3 miesiące 2 pracowników. Agencja pracy tymczasowej będzie tym pracownikom wypłacać pensje. Pracownicy tymczasowi, tak jak i inni pracownicy naszej firmy, otrzymają od nas wymaganą do pracy odzież ochronną, a także posiłki i napoje określone przez przepisy bhp. Czy w tej sytuacji wydawana odzież, posiłki i napoje to przychód pracowników tymczasowych, który podlega składkom?

Pracodawca użytkownik nie jest płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne pracowników tymczasowych, gdyż nie jest ich pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy. Świadczenia z zakresu bhp nie podlegają składkom na ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne.

UZASADNIENIE

Pracodawcą pracowników tymczasowych i płatnikiem składek na ich ubezpieczenia jest agencja pracy tymczasowej. Może ona zatrudniać pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony lub umowy o pracę na czas wykonania określonej pracy. Państwa firma, która „wynajmuje” pracowników tymczasowych, jest wobec nich pracodawcą użytkownikiem, którego z pracownikami tymczasowymi nie łączy stosunek pracy. Obowiązkiem Państwa firmy jest natomiast dostarczanie agencji pracy tymczasowej wszelkich informacji niezbędnych do prawidłowego wyliczenia wynagrodzenia pracownika tymczasowego.

W zakresie ustalania podstawy wymiaru i wysokości składek na ubezpieczenia społeczne pracownika tymczasowego agencja (która jako pracodawca pełni funkcję płatnika składek) powinna stosować zasady przewidziane dla pracowników. Zasady te określa ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (rozporządzenie składkowe). Przepisy te stanowią, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników jest przychód uzyskiwany u pracodawcy w ramach stosunku pracy (z ograniczeniem podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe do 30-krotności prognozowanego na dany rok przeciętnego wynagrodzenia). Podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne nie stanowi:

  • wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy,
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego,
  • przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Wśród przychodów, od których płatnicy nie naliczają składek, jest wartość świadczeń rzeczowych wynikających z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy oraz ekwiwalenty za te świadczenia wypłacane zgodnie z przepisami wydanymi przez Radę Ministrów lub właściwego ministra. Od składek wolne są również ekwiwalenty pieniężne za pranie odzieży roboczej, używanie odzieży i obuwia własnego zamiast roboczego, a także wartość otrzymanych przez pracowników bonów, talonów, kuponów lub innych dowodów uprawniających do otrzymania na ich podstawie napojów bezalkoholowych, posiłków oraz artykułów spożywczych, w przypadku gdy pracodawca, mimo ciążącego na nim obowiązku wynikającego z przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, nie ma możliwości wydania pracownikom posiłków i napojów bezalkoholowych (§ 2 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia składkowego).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Chybicki

Partner Zarządzający Grow One, Dyrektor Merytoryczny Sopockiego Instytutu Rozwoju Biznesu. Z wykształcenia psycholog. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego, paryskiej Sorbony oraz wielu kursów prowadzonych w USA, Niemczech oraz Rosji. Certyfikowany instruktor Mindfulness. Autoryzowany użytkownik Leadership Developmental Framework we współpracy z Harthill z Anglii. Certyfikowany coach Focus Energy Balance Indicator (FEBI). Współpracuje z Meta Integral, Dana Carman Integral, Focus Leadership z USA. Członek - założyciel International Partnership for Assessment and Development. Prowadził zajęcia m. in. na: Akademii Leona Koźmińskiego, Politechnice Gdańskiej, SWPS, Uniwersytecie Gdańskim. Autor wielu publikacji z zakresu zarządzania i przywództwa, w tym dotyczących zarządzania integralnego, zarządzania przez wartości, psychologii pozytywnej w biznesie, uważności w pracy. Aktywista społeczny, członek dwóch stowarzyszeń koncentrujących się na rozwoju osobistym i zawodowym. Prywatnie pasjonat fotografii. Autor książek: "Skup się! Trening mindfulness dla zestresowanych pracą" i "Jak przeganiać chmury, które zasłaniają niebo. Uważna fotografia."

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK