| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Służba bhp jest odpowiedzialna za kontrolę bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Pracodawca powinien więc pozwolić, aby pracownicy służby mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

- Zdecydowanie największym i najczęściej występującym problemem są konflikty między służbą bhp a pracodawcą. „Behapowiec” często zostaje stawiany między przysłowiowym młotem a kowadłem, gdyż z jednej strony ma wiedzę i świadomość potrzeby wykonania wielu zadań, a z drugiej będącego zwierzchnikiem pracodawcę, który patrzy niechętnym okiem na konieczność poniesienia dodatkowych wydatków czy przeprowadzenia obowiązkowych szkoleń lub konsultacji kosztem czasu pracy. Oczywiście są firmy, w których bezpieczeństwo pracowników traktowane jest jak coś normalnego i bezdyskusyjnego, ale są też dyrektorzy, którzy absolutnie nie rozumieją tematu. Zwłaszcza ma to miejsce w zakładach pracy, gdzie zagrożenie wypadkami jest niewielkie. Winą tu jest najczęściej brak u pracodawców należytej wiedzy z zakresu tematyki bhp. Wprawdzie wypełnieniu tych luk służą szkolenia, ale na ogół trudno jest namówić całą kadrę kierowniczą firmy - nie mówiąc już o właścicielu, na trwające przecież aż dwa dni szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami. Dla wielu z nich dwa dni to ewidentna strata czasu, a więc często szkolenia dla tych osób przeprowadza się, nazwijmy to delikatnie swoistym, niewymagającym zbytniej pilności tokiem indywidualnym realizowanym przy okazji szkoleń dla pozostałych pracowników.

Innym problemem są nieprecyzyjne przepisy. Przykładem mogą być choćby wprowadzone ostatnio zmiany do Kodeksu pracy nakazujące wyznaczenie pracowników do udzielania pierwszej pomocy. Przepis mówi, że liczba tych pracowników i ich wyposażenie powinny być uzależnione od rodzaju i poziomu występujących zagrożeń. Tyle że, kto i według jakich kryteriów ma to zagrożenie i wyposażenie ocenić? A skoro już jesteśmy przy przepisach, to zastanawiam się, czy nie należałoby wywołać szerszej dyskusji, zakończonej powołaniem zespołu specjalistów na wzór sejmowej komisji „Przyjazne Państwo”, aby spowodować pilną nowelizację niektórych komplikujących życie czy całkowicie nieprzystających do rzeczywistości przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dziękuję za rozmowę.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK