| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Ochrona indywidualna > Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Problemy służby bhp w zakładzie pracy

Służba bhp jest odpowiedzialna za kontrolę bezpieczeństwa pracy w zakładzie. Pracodawca powinien więc pozwolić, aby pracownicy służby mogli swobodnie wykonywać swoje obowiązki.

Jakie kwalifikacje powinien mieć pracownik służby bhp?

- Kwalifikacje osób wykonujących zadania służby bhp określa szczegółowo rozporządzenie Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Mówiąc ogólnie, zadania te mogą obecnie pełnić jedynie technicy bhp, osoby z wykształceniem wyższym o specjalności bezpieczeństwo i higiena pracy oraz osoby, które ukończyły studia podyplomowe w tej dziedzinie. Przejściowo do końca czerwca 2013 r. zadania służby bhp mogą też pełnić osoby nieposiadające wymienionych wyżej kwalifikacji, pod warunkiem że w chwili wejścia w życie tego rozporządzenia, a więc 1 lipca 2005 r. były zatrudnione w służbie bhp i wykonywały zadania tej służby. Jako podmiot zewnętrzny zadania służby bhp mogą też pełnić osoby, które były zatrudnione na stanowisku inspektora pracy w Państwowej Inspekcji Pracy przez okres co najmniej 5 lat.

Pracownik służby bhp musi przeprowadzać konsultacje z pracownikami. Czy w związku z tym pracodawca ma również jakieś obowiązki, np. powinien zagwarantować czas wolny dla pracowników na czas konsultacji?

- Oczywiście, że ma taki obowiązek. Mówi o tym art. 23711a Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca zapewnia odpowiednie warunki do przeprowadzania konsultacji w zakresie bhp, a zwłaszcza, aby odbywały się one w godzinach pracy. Za czas konsultacji pracownicy zachowują prawo do pełnego wynagrodzenia. Wprawdzie przepisy nie mówią, ile godzin rocznie trzeba przeznaczyć na takie konsultacje, ale właściwa współpraca służby bhp z pracownikami i samym pracodawcą powinna leżeć w interesie tego ostatniego. Dobrze zorganizowane stanowiska pracy to lepsza wydajność, mniejsza wypadkowość i mniejsza absencja chorobowa, a więc lepsze efekty ekonomiczne zakładu pracy. Zachęcam również do nieco mniej konwencjonalnych form takich konsultacji. Na przykład niedawno uczestniczyłem w takim spotkaniu, które odbyło się przy okazji tzw. imprezy integracyjnej, gdzie na początku przeprowadzono w nieco luźniejszej formie szkolenie z zakresu bhp, omawiające problemy najczęściej występujące w firmie wyłonione przez załogę. Żeby bardziej zachęcić pracowników, pracodawca zakończył zajęcia sprawdzianem, którego zwycięzcy otrzymali wypłacone od ręki, niezapowiedziane wcześniej, nagrody pieniężne.

Jakie są najczęstsze problemy pracowników służby bhp? Jak ich unikać i jak je rozwiązywać?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK