REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę a podatek dochodowy

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Sosnowski Krzysztof
Radca prawny. Z Kancelarią Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy związany od 2011 roku. Pracuje głównie przy projektach: dotyczących wewnątrzzakładowych aktów prawa pracy (regulaminy, zakładowe układy zbiorowe pracy, porozumienia z organizacjami związkowymi), w obszarze relacji ze związkami zawodowymi i zbiorowego prawa pracy głównie w związku z restrukturyzacją przedsiębiorstw, w tym również organizacji i współpracy z radami pracowników, dotyczących indywidualnych stosunków pracy, przygotowania umów oraz w bieżącej obsłudze klientów. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Autor licznych publikacji z zakresu prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Współautor publikacji: Musisz to wiedzieć! (Infor Biznes 2020), Elastyczne formy zatrudnienia (Infor 2019).
Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę a podatek dochodowy/ fot. Fotolia
Obowiązek zapewnienia okularów przez pracodawcę a podatek dochodowy/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygują­ce wzrok pracownikom pracującym przy monito­rach ekranowych. Czy przewidziane są w tym zakresie zwolnienia podatkowe?

Coraz częściej, w związku z powszechnością używania na co dzień komputerów, skarżymy się na pogorszenie ostrości wzroku, pogłębienie wad i zwiększenie wrażliwości oczu. Najczęściej wskazywaną przyczyną pogorszenia wzroku jest konieczność używania komputera w pracy, co nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korekcyjnych. Czy jednak wszyscy pracownicy mają prawo do otrzymania refundacji za okulary korekcyjne?

Autopromocja

Przede wszystkim należy zauważyć, iż zgodnie z rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, wydane na podstawie art. 23715 § 1 Kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia ochrony wzroku jedynie pracownikom obsługującym monitory ekranowe.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Z § 8 ust. 2 wskazanego rozporządzenia wynika, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, jeśli potrzebę ich stosowania w trakcie pracy przy obsłudze monitora ekranowego stwierdzi lekarz podczas badań okulistycznych przeprowadzanych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Socjalnej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

W § 8 ust. 2 rozporządzenia określono, że okulary zapewnia pracodawca. Z takiego brzmienia przepisu wynika, iż to pracodawca określa wysokość środków finansowych przeznaczonych na ten cel. Uznać należy, iż pracodawca wykonał obowiązek nakładany na niego przez ustawodawcę w niniejszym przepisie w przypadku przeznaczenia nawet najmniejszej kwoty na ten cel, za którą można kupić okulary, uwzględniającej koszt oprawek, szkieł korekcyjnych i robocizny. Pracodawca może określić maksymalną kwotę jaką postanawia refundować w zamian za okulary korekcyjne. Pamiętać jednak musi, iż niniejsza kwota musi pozwalać na rzeczywiste zapewnienie okularów korekcyjnych spełniających swoje zadanie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponieważ obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych leży po stronie pracodawcy, ustawodawca przewidział zwolnienia podatkowe z podatku dochodowego od osób fizycznych w razie, gdy pracodawca zapewnia mu okulary korekcyjne zgodnie z zasadami BHP. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, z podatku dochodowego są zwolnione m.in. świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Okulary korygujące wzrok, do których zapewnienia zobowiązany jest pracodawca na podstawie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (określonych w wymienionym rozporządzeniu) należą niewątpliwie do świadczeń rzeczowych, o których mowa w ustawie. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z brzmieniem art. 21 ust 1 pkt 11 wskazanej ustawy refundacja na okulary nie wlicza się do podstawy ZUS.

Dodatkowo należy zauważyć, iż pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi okulary korekcyjne, ale żadne przepisy szczególne nie precyzują czy jest on obowiązany zapewnić te okulary jednorazowo, czy też za każdym razem, gdy pracownik utraci je w wyniku kradzieży lub zgubienia bądź okulary zostaną zniszczone i staną się niezdatne do użytku. Z całą pewnością pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary pracowników, który dostarczy zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, z którego wynika, iż wada wzroku uległa zmianie. Natomiast przypadek zniszczenia lub utracenia okularów nie został przewidziany przez ustawodawcę.

Z § 8 ust. 2 omawianego rozporządzenia należy wysnuć następującą normę prawną: pracodawca zapewnia pracownikowi okulary korekcyjne do pracy przy monitorze w razie wykazania na nie zapotrzebowania w celu przeciwdziałania pogarszania się wzroku pracownika. Pracodawca spełnia niniejszą normę poprzez dostarczenie pracownikowi okularów korekcyjnych, w związku z czym utrata lub zniszczenie okularów z przyczyn leżących po stronie pracownika nie tworzy ponownego obowiązku zapewnienia pracownikowi okularów. Nie jest natomiast zabronione, aby pracodawca dobrowolnie ponownie zapewnił pracownikowi okulary.

Przepisy szczególne nie regulują sytuacji przyznawania pracownikom wielokrotnie takich samych okularów w związku z czym należy uznać, iż zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z 26.7.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy wyłącznie sytuacji zakupu pierwotnych okularów. Pracodawca może zdecydować się na ponowne zapewnienie nowych okularów pracownikowi, należy jednak powinien pamiętać, iż takie okulary nie będą objęte zwolnieniem podatkowym.

Podstawa prawna:

- Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe;

- Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Socjalnej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy.

Sprawdź: Wskaźniki i stawki

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA