| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Czy mogę liczyć na zadośćuczynienie?

Czy mogę liczyć na zadośćuczynienie?

Uległem wypadki w pracy. Otrzymane świadczenia powypadkowe nie wystarczają, aby pokryć wszystkie wydatki na leczenie. Czy mogę dochodzić odszkodowania od mojego pracodawcy na drodze sądowej.

Ma Pan prawo dochodzenia swoich roszczeń na drodze procesu cywilnego. Jeśli uległ Pan wypadkowi przy pracy i świadczenia pieniężne z ubezpieczenia wypadkowego są nie wystarczające, może Pan domagać się od pracodawcy odszkodowania na drodze cywilnej.

Pracownik może dochodzić od pracodawcy roszczeń cywilnych, w związku z wypadkiem, któremu uległ w pracy. Istotne jest, że to musi Pan udowodnić w sądzie cywilnym, że istnieje związek pomiędzy zachowaniem Pana pracodawcy, a powstałą szkodą. Pracodawca będzie musiał wypłacić świadczenie, tylko kiedy ponosi winę za wypadek lub odpowiada za swoje działania na zasadzie ryzyka.

Zobacz: Świadczenia dla rodziny pracownika zmarłego wskutek wypadku przy pracy

Pracodawca może zostać zmuszony przez sąd cywilny do wypłaty odszkodowania, zadośćuczynienia, renty wyrównawczej czy jednorazowego odszkodowania.

Pan chce dochodzić odszkodowania. Przysługuje ono w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszystkie wynikłe z tego powodu koszty. Na żądanie poszkodowanego pracownika, pracodawca zobowiązany jest wyłożyć z góry sumę potrzebną do pokrycia kosztów leczenia.

Szkoda polega na stracie, jaką poniósł Pan oraz pozbawieniu Pana korzyści, jakie uzyskałby Pan, gdyby do wypadku nie doszło. Zwrot wszelkich kosztów obejmuje koszty m.in.:

  • wydatki na lekarstwa,
  • koszty zabiegów,
  • koszty dodatkowej pomocy pielęgniarskiej,
  • dojazdy na zabiegi,
  • rehabilitacji,
  • przystosowania do innego zawodu (kursy, szkolenia).

Zobacz serwis: Badania lekarskie

Przyznanie odszkodowania jest niezależne od tego, czy posiada Pan własne środki na pokrycie kosztów leczenia i czy jest objęty opieką zdrowotna ze środków publicznych.

Podstawa prawna: Art. 444 Kodeksu cywilnego

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »