REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek przy pracy na umowie zlecenie

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Wypadek przy pracy na umowie zlecenie. / fot. Fotolia
Wypadek przy pracy na umowie zlecenie. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele osób obawia się, że będąc zatrudnionym na umowie zlecenie, będzie na straconej pozycji. Dotyczy to m.in. sytuacji wypadku przy wykonywaniu zleconych czynności. W praktyce sytuacja zleceniobiorcy wygląda dużo lepiej niż się powszechnie przyjmuje. Na co można liczyć w razie wypadku przy pracy, pracując na umowie zlecenie?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Autopromocja

Umowa zlecenie

Po pierwsze, należy rozróżnić umowę zlecenie od umowy o dzieło. W przypadku drugiej umowy (o dzieło), nie podlegamy żadnemu ubezpieczeniu społecznemu. Innymi słowy, jeśli ulegniemy wypadkowi, ZUS niczego nam nie zapłaci. Inaczej wygląda sytuacja osób zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Zgodnie natomiast z art. 12 tej samej ustawy, osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie podlegają również ubezpieczeniu wypadkowemu.

Osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie nie mają co do zasady ubezpieczenia chorobowego. W tych przypadkach jest to ubezpieczenie dobrowolne.

Fakt, że osoby pracujące na umowie zlecenie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu obowiązkowo, a chorobowemu dobrowolnie ma kluczowe znacznie. W przypadku zwykłej choroby bądź wypadku, który nie jest związany z wykonywaniem pracy, osoby te są pozbawione jakichkolwiek świadczeń z ZUS. W przypadku, kiedy dojdzie jednak do wypadku przy pracy, osobom zatrudnionym na umowie zlecenie przysługuje ten sam pakiet świadczeń socjalnych,  co pracownikom zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy wypadek jest wypadkiem przy pracy?

Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy jesteśmy zatrudnieni, należy wiedzieć kiedy wypadek, można uznać za wypadek przy pracy. Wypadek w pracy nie zawsze jest „wypadkiem przy pracy”, dlatego warto zapoznać się szczegółowo z tym zagadnieniem.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Za wypadek przy pracy (nawet na umowie zlecenie) uznaje się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą:

  1. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,
  2. podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia,
  3. w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Na co może liczyć zleceniobiorca w razie wypadku?

Przede wszystkim, zleceniobiorcy należne są wszystkie świadczenia okresowe, tak samo jak w przypadku osoby zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę. Rozumiemy przez to możliwość uzyskania zasiłku chorobowego (w wysokości  100% podstawy wymiaru), świadczenia rehabilitacyjnego, renty.

Czy zleceniobiorca, który nie przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, otrzyma świadczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Osobie pracującej na umowie zlecenie należy się również jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Co zrobić, aby uzyskać świadczenia z tytułu wypadku przy pracy?

Kluczowe dla sprawy jest zgłoszenie wypadku zleceniodawcy. Zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia tzw. karty wypadku. W tym celu musi od poszkodowanego i świadków uzyskać wyjaśnienia.  Zasadniczo, zleceniodawca ma obowiązek sporządzenia karty wypadku oraz zgłoszenia zdarzenia do ZUS w terminie 14 dni od wypadku. Zleceniodawca zajmuje się ustaleniem okoliczności wypadku i zgłoszeniem sprawy do ZUS. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać dodatkowe tzw. jednorazowe odszkodowanie, to poszkodowany w wypadku musi zgłosić do ZUS odpowiedni wniosek.

Protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Czy będzie waloryzacja?

    Pracodawcy przysługuje ze środków PFRON comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Wysokość dofinansowania zależy od stopnia niepełnosprawności pracownika.

    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu

    Zwolnienia grupowe wiszą w powietrzu. Pracownicy mogą być zwalniani w przemyśle i IT. Jakie firmy zwalniają? Jakie są przyczyny zwolnień?

    ZUS: Dobra kondycja finansowa Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To drugi taki rok od 25 lat

    Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Prognozy ZUS wskazują, że najbliższych latach nadal tak pozostanie.

    ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje w Polsce. Spadek zanotowano w jednym województwie

    Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.

    REKLAMA

    Podwyższenie wieku emerytalnego. Ekspertka: To jest niezbędne. Gdzieniegdzie 70 lat w niedługiej perspektywie

    Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln. Populacja zmniejszy się w większości regionów, najbardziej w śląskim. Wyjątkiem będzie region warszawski stołeczny, gdzie zakłada się wzrost liczby ludności.

    Diety zagraniczne 2024 - tabela

    Diety zagraniczne w 2024 roku – ile wynoszą stawki diety zagranicznej w takich państwach jak Niemcy, Hiszpania, Włochy, Francja? Tabela z załącznika do rozporządzenia wskazuje wysokość diety za dobę w podróży zagranicznej. Jak liczyć dietę zagraniczną? Jak jest kwota limitu za nocleg?

    Podwyżka emerytur i rent dwa razy w roku – 1 marca i 1 września. Jest projekt dodatkowej waloryzacji

    10 kwietnia 2024 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt nowelizacji zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej waloryzacji w przypadku, gdy wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu roku, w którym przeprowadzona była roczna waloryzacja od 1 marca przekroczy 5%.

    30 dni lub 36 dni urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik ma prawo do urlopu w takim wymiarze?

    Zwykle pracownicy mają prawo do 20 dni lub 26 dni urlopu wypoczynkowego, w zależności od ogólnego stażu pracy. Jednak niektórym pracownikom przysługuje urlop wypoczynkowy w powiększonym wymiarze.

    REKLAMA

    Odpowiedzialność materialna pracownika - zasady, wina, przykłady

    Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swojej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w Kodeksie pracy.

    Dzień przyjemności w pracy. Nowe wydarzenie w kalendarzach działów HR

    Dzień przyjemności w pracy to nowa inicjatywa Pluxee, która ma szansę na stałe zagościć na mapie pracowniczych wydarzeń. Jest nie tylko okazją do tego, by zadbać o siebie i swoje potrzeby, lecz także przypomina, jak bardzo radość, przyjemność i pozytywna atmosfera wpływają na zaangażowanie i poczucie sensu pracy. Mimo że jest to działanie z obszaru tzw. miękkiego HR, jego efekty są konkretne i mierzalne. 

    REKLAMA