REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie?

Duże Odszkodowania
Kancelaria odszkodowawcza
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Czy za wypadek w drodze do pracy lub z pracy przysługuje odszkodowanie? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oprócz wypadków przy pracy wyróżniamy wypadki w drodze do pracy i z pracy. Jakie świadczenia przysługują pracownikowi z tytułu takiego nagłego zdarzenia? Czy może liczyć na jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Krzysztof Kononowicz, ekspert z zakresu wypadków przy pracy

Autopromocja

Odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy lub z pracy?

Należy pamiętać, że w przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy nie przysługuje poszkodowanemu jednorazowe odszkodowanie z ZUS.

Kiedy można mówić o wypadku w drodze do pracy lub z pracy?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc droga najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Definicja wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest zawiła i nieoczywista.

Postępowanie w sprawie o wypadek przy pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami.

Nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną

Zdarzenie będące przyczyną wypadku musi być nagłe. Ta przesłanka nie budzi większych wątpliwości. Za przyczynę zewnętrzną rozumie się okoliczność pozostającą poza wolą i świadomością pracownika, która nie tkwi w organizmie poszkodowanego (np. przewrócenie na chodniku, potrącenia przez samochód, kolizja drogowa, upadek w środkach transportu miejskiego).

Droga

Droga pracownika do pracy lub z pracy zaczyna się w momencie opuszczenia zakładu pracy lub miejsca zamieszkania i kończy się w momencie przekroczenia drzwi mieszkania lub bram zakładu pracy. W przypadku pracownika zamieszkującego dom jednorodzinny, droga rozpoczyna się i kończy po przekroczeniu progu budynku, a nie granicy działki. W przypadku mieszkania np. w bloku, wypadek na klatce schodowej będzie uznany za wypadek w drodze do pracy lub z pracy.

Postępowanie w sprawie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy

Droga z pracy lub do pracy nie musi zaczynać się i kończyć w miejscu zamieszkania pracownika. Przepisy przewidują, że wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy jest również wypadek, który miał miejsce w drodze do miejsca lub z miejsca:

  1. innego zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego;
  2. zwykłego wykonywania funkcjo lub zdań zawodowych albo społecznych;
  3. zwykłego spożywania posiłków;
  4. odbywania nauki lub studiów.

Droga - najkrótsza

Zgodnie z pierwszym zdaniem definicji wypadku w drodze do pracy lub z pracy, droga w czasie której nastąpił wypadek, musi być najkrótszą z możliwych. Zgodnie z drugim zdaniem, pracownik może poruszać się drogą najdogodniejszą ze względów komunikacyjnych. Względy komunikacyjne rozumiane są najczęściej jako wybór drogi dłuższej ale wbrew pozorom szybszej lub bardziej komfortowej, np. ze względu na konieczność dokonywania mniejszej liczby przesiadek przez pracownika.

Jak uzyskać świadczenia z tytułu wypadku czy pracy?

Droga - nieprzerwana

Przepisy nakładają na pracownika obowiązek nieprzerywania drogi do pracy lub z pracy. W drugim zdaniu definicji dopuszczalny jest wyjątek. Mianowicie, przerwa musi być życiowo uzasadniona. Problemem jest natomiast zrozumienie tego co oznacza „uzasadniona życiowo przerwa”. Sądy uznają powszechnie, że przerwa w drodze do pracy lub z pracy, która nastąpiła w celu zrobienia zakupów spożywczych czy leków, jest życiowo uzasadniona. Przerwa, która nastąpiła w celu odbycia spotkania towarzyskiego np. w kawiarni nie będzie już zdaniem sądów życiowo uzasadniona.

Świadczenia dla poszkodowanego pracownika

Pracownik poszkodowany w wyniku wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeżeli stał się niezdolny do pracy, ma prawo do pełnego wynagrodzenia w okresie niezdolności przez łączny okres 215 dni.

Świadczenia od pracodawcy

W tym czasie, przez 33 dni pracodawca wypłaca pełne wynagrodzenia.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Świadczenia z ZUS

Od 34 dnia niezdolności, to ZUS wypłaca poszkodowanemu tzw. zasiłek chorobowy, przez okres kolejnych 182 dni. Po upływie tego okresu, a w przypadku dalszej niezdolności do pracy, pracownik otrzyma z ZUS tzw. świadczenie rehabilitacyjne, o ile lekarz orzecznik ZUS uzna, że niezdolność o pracy wciąż trwa. Pracownik ma możliwość pobierania świadczenia przez okres kolejnych 12 miesięcy. Przez pierwsze 3 miesiące jego wysokość będzie równa 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. W okresie pozostałych 9 miesięcy, wynosić będzie zaledwie 75% tego wymiaru.  Ostatnim etapem, po wyczerpaniu rocznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego, jest możliwość ubiegania się o rentę z ZUS.  Przed przyznaniem przez ZUS prawa do renty, o niezdolności do pracy musi wypowiedzieć się również lekarz orzecznik ZUS.

Dlaczego poszkodowany pracownik nie otrzyma z ZUS odszkodowania?

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi, od 2002 r. przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych „Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.” Przepisy nie uwzględniają konsekwencji wypadków w drodze do pracy.

Jak dostać odszkodowanie?

Pracownicy często mają wykupione dodatkowe tzw. grupowe ubezpieczenie pracownicze. Zdarzają się sytuacje, w którym Ogólne Warunki Ubezpieczenia przewidują odszkodowanie również za szkodę wynikającą  wypadku, do którego doszło w drodze do pracy lub z pracy. O szczegóły należy dopytywać pracodawcę.

Należy jednak pamiętać, że jeżeli do wypadku w drodze do pracy lub z pracy doszło w wyniku wypadku komunikacyjnego lub np. na śliskiej niezabezpieczonej nawierzchni, poszkodowany może dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia niezależnie, od sprawcy wypadku czy zarządcy drogi. Nie traci on wtedy uprawnienia do pobierania pełnego wynagrodzenia w ww. okresach ani prawa do zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy renty.

Nieprawidłowe prowadzenie dokumentacji pracowniczej - konsekwencje prawne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu RDS ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

REKLAMA

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

REKLAMA

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

REKLAMA