REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Rafał Krawczyk
Wypadek na imprezie integracyjnej - wypadek przy pracy? /Fot. fotolia
Wypadek na imprezie integracyjnej - wypadek przy pracy? /Fot. fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawcy organizują obowiązkowe szkolenia wyjazdowe dla pracowników. Czy wypadek na takiej imprezie integracyjnej może być uznany za wypadek przy pracy?

PROBLEM

Pracodawca przeprowadził wyjazdowe szkolenie pracowników. Obecność pracowników na szkoleniu była obowiązkowa. Na miejsce szkolenia zostali oni zawiezieni wynajętym autokarem. W przerwie szkolenia pracodawca zorganizował dla zatrudnionych grilla i integracyjne zajęcia w parku linowym. Jeden z pracowników spadł z liny i złamał nogę. Czy to zdarzenie może zostać uznane za wypadek przy pracy?

Autopromocja

RADA

Tak. Zdarzenie, w którym uczestniczył Państwa pracownik, należy uznać za zdarzenie traktowane na równi z wypadkiem przy pracy. Pracownik przebywał bowiem w podróży służbowej na szkoleniu, które było dla niego obowiązkowe. Szczegóły w uzasadnieniu.

Polecamy: Encyklopedia kadr i płac

UZASADNIENIE

Wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika i nastąpiło w związku z pracą. Na równi z wypadkiem przy pracy należy traktować wypadek, który nastąpił podczas podróży służbowej.

Przesądzenie, czy dany wyjazd był podróżą służbową pracownika, czy miał charakter wyjazdu prywatnego, wymaga ustalenia, czy odbywał się on w wyniku polecenia wydanego przez pracodawcę. Takie polecenie nie będzie nawet musiało być wydane na piśmie, wystarczy, że bezpośredni przełożony przekaże je pracownikowi ustnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wyjazd integracyjny organizowany przez pracodawcę, w którym udział jest dobrowolny i który służy wyłącznie rekreacji i wypoczynkowi, nie będzie mógł być zwykle uznany za podróż służbową. Podobnie szkolenie, w którym pracownik bierze udział na zasadzie całkowitej dobrowolności, eliminuje możliwość zakwalifikowania wypadku, który zaistniałby podczas takiego wyjazdu, jako wypadku przy pracy.

Sąd Najwyższy w wyroku z 5 czerwca 1998 r. (II UKN 80/98, OSNP 1999/11/380) wyraził pogląd, że wypadek, jakiemu uległ pracownik podczas podróży na kurs specjalizacyjny, mający na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nie jest wypadkiem podczas podróży służbowej, jeżeli w związku z tym kursem pracodawca nie wydał pracownikowi polecenia wyjazdu służbowego, a jedynie uznał za usprawiedliwioną nieobecność pracownika spowodowaną uczestniczeniem w kursie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

W omawianym przypadku nie ma wątpliwości co do tego, że polecenie udziału w zajęciach integracyjnych, które były częścią służbowego wyjazdu szkoleniowego, zostało w sposób wyraźny przekazane pracownikom. Dlatego powinni Państwo zakwalifikować to zdarzenie jako wypadek traktowany na równi z wypadkiem przy pracy.

Zdarzenia, do których doszło podczas imprezy integracyjnej odbywającej się w czasie pracy, są kwalifikowane z reguły jako wypadki przy pracy, chyba że doszło do ewidentnego zerwania związku pracownika z pracą.

W czasie pracy pracodawca zorganizował obchody 10-lecia firmy połączone z koncertem. Kilku pracowników ukryło się w maszynowni, gdzie spożywali alkohol. Następnie w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z jednym z urządzeń doszło do porażenia pracownika prądem. W tym przypadku związek z pracą został całkowicie zerwany. Dlatego nie można kwalifikować tego zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Gdy organizowana przez pracodawcę podczas wyjazdu część integracyjna jest połączona z częścią szkoleniową, wyjazd ma zwykle charakter obowiązkowy, a na pewno nie można odmówić mu związku z pracą. Nie można wykluczyć, że w określonych okolicznościach nawet wyjazd typowo rekreacyjny, ale organizowany przez pracodawcę w wyraźnym celu mającym związek z pracą, jakim jest budowanie więzi w zespole, może zostać uznany za wyjazd służbowy.

Bardzo istotną kwestią jest natomiast to, aby nie został zerwany związek ze służbowym charakterem takiego wyjazdu. W wyroku z 18 listopada 2011 r. (I UK 140/11, OSNP 2012/21–22/269) Sąd Najwyższy stwierdził, że:

przy kwalifikowaniu danego zachowania jako pozostającego w związku z podróżą służbową należy badać, czy w łączności z nią pozostawał cel zachowania pracownika, czy też miało ono wyłącznie prywatny charakter.

Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu a świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Według SN, zachowaniami niepozostającymi w związku z wykonywaniem powierzonego zadania i sprzecznymi z celem podróży służbowej są te zachowania ze sfery prywatnych spraw pracownika, które nie były konieczne z punktu widzenia celu i warunków odbywania podróży służbowej.

Pracownik przebywał w podróży służbowej. W jej trakcie udał się do restauracji na kolację z przygodnie poznanymi osobami. W restauracji poślizgnął się na schodach i złamał nogę. Zdarzenia tego nie należy uznać za wypadek przy pracy, ponieważ nie miało ono związku z pracą. Pracownik dobrowolnie zdecydował się na wyjście do restauracji.

Z kolei w wyroku z 8 października 1999 r. (II UKN 545/98, OSNP 2001/1/21) Sąd Najwyższy stwierdził, że wypadek pracownika w czasie podróży służbowej biorącego udział w jej części rekreacyjnej podlega ochronie prawnej, chyba że zachowanie pracownika jest naganne w sposób uzasadniający uznanie, że doszło do zerwania związku z podróżą służbową. Pogląd ten SN wyraził odnośnie do wypadku, do którego doszło podczas ogniska zorganizowanego przez pracodawcę po obowiązkowej części wyjazdu szkoleniowego. Tak samo należy również ocenić udział Państwa pracownika w zajęciach integracyjnych.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Podstawa prawna:

● art. 3 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 673

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA