| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Wypadek przy pracy a wypadek na imprezie integracyjnej

Zdarza się, że pracodawcy organizują obowiązkowe szkolenia wyjazdowe dla pracowników. Czy wypadek na takiej imprezie integracyjnej może być uznany za wypadek przy pracy?

Zdarzenia, do których doszło podczas imprezy integracyjnej odbywającej się w czasie pracy, są kwalifikowane z reguły jako wypadki przy pracy, chyba że doszło do ewidentnego zerwania związku pracownika z pracą.

W czasie pracy pracodawca zorganizował obchody 10-lecia firmy połączone z koncertem. Kilku pracowników ukryło się w maszynowni, gdzie spożywali alkohol. Następnie w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z jednym z urządzeń doszło do porażenia pracownika prądem. W tym przypadku związek z pracą został całkowicie zerwany. Dlatego nie można kwalifikować tego zdarzenia jako wypadku przy pracy.

Gdy organizowana przez pracodawcę podczas wyjazdu część integracyjna jest połączona z częścią szkoleniową, wyjazd ma zwykle charakter obowiązkowy, a na pewno nie można odmówić mu związku z pracą. Nie można wykluczyć, że w określonych okolicznościach nawet wyjazd typowo rekreacyjny, ale organizowany przez pracodawcę w wyraźnym celu mającym związek z pracą, jakim jest budowanie więzi w zespole, może zostać uznany za wyjazd służbowy.

Bardzo istotną kwestią jest natomiast to, aby nie został zerwany związek ze służbowym charakterem takiego wyjazdu. W wyroku z 18 listopada 2011 r. (I UK 140/11, OSNP 2012/21–22/269) Sąd Najwyższy stwierdził, że:

przy kwalifikowaniu danego zachowania jako pozostającego w związku z podróżą służbową należy badać, czy w łączności z nią pozostawał cel zachowania pracownika, czy też miało ono wyłącznie prywatny charakter.

Wypadek przy pracy pod wpływem alkoholu a świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego

Według SN, zachowaniami niepozostającymi w związku z wykonywaniem powierzonego zadania i sprzecznymi z celem podróży służbowej są te zachowania ze sfery prywatnych spraw pracownika, które nie były konieczne z punktu widzenia celu i warunków odbywania podróży służbowej.

Pracownik przebywał w podróży służbowej. W jej trakcie udał się do restauracji na kolację z przygodnie poznanymi osobami. W restauracji poślizgnął się na schodach i złamał nogę. Zdarzenia tego nie należy uznać za wypadek przy pracy, ponieważ nie miało ono związku z pracą. Pracownik dobrowolnie zdecydował się na wyjście do restauracji.

Z kolei w wyroku z 8 października 1999 r. (II UKN 545/98, OSNP 2001/1/21) Sąd Najwyższy stwierdził, że wypadek pracownika w czasie podróży służbowej biorącego udział w jej części rekreacyjnej podlega ochronie prawnej, chyba że zachowanie pracownika jest naganne w sposób uzasadniający uznanie, że doszło do zerwania związku z podróżą służbową. Pogląd ten SN wyraził odnośnie do wypadku, do którego doszło podczas ogniska zorganizowanego przez pracodawcę po obowiązkowej części wyjazdu szkoleniowego. Tak samo należy również ocenić udział Państwa pracownika w zajęciach integracyjnych.

Przerwa w pracy a wypadek przy pracy - orzecznictwo Sądu Najwyższego

Podstawa prawna:

● art. 3 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322; ost.zm. Dz.U. z 2012 r., poz. 673

Więcej przeczytasz w MONITORZE PRAWA PRACY I UBEZPIECZEŃ >>>

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK