| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Wypadki w pracy > Jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?

Jakie zdarzenie kwalifikuje się jako wypadek przy pracy?

Ustalenie czy zdarzenie w jakim uczestniczył pracownik jest wypadkiem przy pracy często budzi spory i wątpliwości. Ustalenie czy dane zdarzenie stanowi wypadek przy pracy należy do pracodawcy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że wypadek komunikacyjny w drodze z miejsca zamieszkania (domu) do miejsca wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy nie jest wypadkiem przy pracy (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 29 listopada 2006 r. II UK 101/2006).

Porównaj: Jakie zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy

Co może stanowić przyczynę zewnętrzną wypadku przy pracy

Nie można nadawać charakteru przyczyny zewnętrznej, w rozumieniu definicji wypadku przy pracy, samemu faktowi zdenerwowania, spowodowanemu np. przesunięciem pracownika do innej pracy. Również nie można uznać za wypadek przy pracy zawału serca, który wystąpił u pracownika po doręczeniu mu wypowiedzenia umowy o pracę (uchwała SN z dnia 6 maja 1976 r., III PZP 2/76, OSNC 1976, nr 11, poz. 239). W sentencji swego uzasadnienia Sąd Najwyższy wypowiedział pogląd, że wręczenie pracownikowi pisma zawierającego oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę nie stanowi nagłego zdarzenia, wywołanego przyczyną zewnętrzną - wypowiedzenie stanowi czynność prawną, mieszczącą się w granicach uprawnień pracodawcy.

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy może być wykonywanie codziennych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znacznym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby (wyrok SN z dnia 5 lutego 1997 r., II UKN 85/96, OSNAP 1997, nr 19, poz. 386).

Wypadki pracownika zrównane z wypadkiem przy pracy

Na równi z wypadkiem przy pracy, w zakresie uprawnienia do świadczeń określonych w ustawie, traktuje się wypadek, któremu pracownik uległ:

  1. w czasie podróży służbowej, chyba że wypadek spowodowany został postępowaniem pracownika, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych mu zadań;
  2. podczas szkolenia w zakresie powszechnej samoobrony;
  3. przy wykonywaniu zadań zleconych przez działające u pracodawcy organizacje związkowe.

Zgłoszenie wypadku pracodawcy

Zdarzenie, które w ocenie pracownika jest wypadkiem przy pracy – pracownik powinien niezwłocznie zgłosić dla pracodawcy. Pracodawca w wyniku otrzymania zgłoszenia powołuje zespół wypadkowy, który w protokole powypadkowym ustala w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia i czy w ocenie zespołu zdarzenie należy uznać za wypadek przy pracy. Zespół może nie tylko dokonywać oględzin miejsca wypadku i badać stan urządzeń przy których pracował pracownik – ale może również przesłuchiwać świadków zdarzenia. Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego zespół powypadkowy sporządza – nie później niż w ciągu 14 dni od dnia uzyskania zawiadomienia o wypadku – protokół powypadkowy. Następnie protokół ten podlega akceptacji przez pracodawcę.

Porównaj: Zgłoszenie wypadku przy pracy i w drodze z pracy

Dochodzenie roszczeń pracownika z tytułu wypadku przy pracy

Jeśli pracodawca nie uzna zdarzenia za wypadek przy pracy – pracownik ma prawo odwołać się do sądu pracy. Prawo wniesienia takiego odwołania przysługuje każdemu, kto ma w tym interes prawny. Takie prawo przysługuje więc również spadkobiercom pracownika, który zginął w wyniku wypadku.

W toku postępowania sąd bada czy zdarzenie wyczerpuje znamiona wypadku przy pracy i nie jest związany w tym zakresie ustaleniami komisji powypadkowej. W większości wypadków ustalenie takie wymaga wiedzy specjalnej (np. z zakresu wiedzy medycznej) – stąd też w wielu wypadkach kluczowym dowodem w sprawie jest dowód z opinii biegłego. Postępowanie jest wolne od kosztów dla odwołującego się. 

Porównaj: Na co może liczyć w sądzie pracownik w związku z jego wypadkiem przy pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK