| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Szkolenia BHP > Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?

Pracodawca ma obowiązek zapewnić szkolenie dla pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jak przeprowadzić szkolenie bhp, jeżeli pracownik nie włada językiem polskim?

Zgodnie z art. 2373 § 2 k.p. „Pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie. Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.”

Ponadto zgodnie z art. 2373 § 1 k.p. „Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.” Tym samym, w przypadku nie posiadania odpowiedniej wiedzy w zakresie BHP przez pracownika nie jest możliwe dopuszczenie go do pracy. Z kolei uzupełnieniem powyższych przepisów jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno kodeks pracy jak i powołane rozporządzenie nie precyzują w jakim języku powinno się odbywać szkolenie. Pracownik potwierdza odbycie szkolenia poprzez podpis na karcie szkolenia, która jest załączana do akt osobowych pracownika.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

Jednakże, obowiązkiem pracodawcy jest zaznajomienie każdego pracownika z zasadami BHP. Tym samym dla uznania czy pracownik został zaznajomiony, musi mieć on stworzone na szkoleniu warunki zrozumienia przekazywanego materiału merytorycznego. W konsekwencji powyższego szkolenie powinno zostać przeprowadzone w języku znanym pracownikowi na tyle aby mógł się zaznajomić z przekazywana materią merytoryczną.

Mając na uwadze powyższe, w przypadku pracownika nie władającego językiem polskim szkolenie BHP powinno nastąpić w asyście tłumacza języka, którym posługuje się ten pracownik. Również dokumenty ze szkolenia powinny być dwujęzyczne aby wyeliminować stan wątpliwości czy faktycznie pracownik zrozumiał podpisywaną treść oświadczenia.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy,

- Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 roku w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Ekspert:

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Autor:

radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy „Wojewódka i Wspólnicy” Sp. k.

Zdjęcia

Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?/ Fot. Fotolia
Pracownik obcojęzyczny - w jakim języku przeprowadzić szkolenie BHP?/ Fot. Fotolia

PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK