| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Czy mam prawo do opuszczenie zakładu pracy?

Czy mam prawo do opuszczenie zakładu pracy?

Czy w razie zagrożenia można samodzielnie opuścić miejsce pracy, czy należy zawiadomić pracodawcę?

W przypadki kiedy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia lub życia pracownika pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy.

Powstrzymać się od wykonywania pracy może także pracownik w przypadki, kiedy wykonywana przez niego praca może stanowić zagrożenie dal innych osób.

Zobacz: Okresowe analizy stanu BHP

Przed powstrzymaniem się od pracy pracownik musi zawiadomić o tym przełożonego.

W sytuacji, kiedy powstrzymanie się od pracy nie usuwa zagrożenia, pracownik ma prawo oddalić się z miejsca zagrożenia. O tym także musi zawiadomić przełożonego.

Co ważne za czas powstrzymania się od pracy lub oddalenia z miejsca zagrożenia, pracownik otrzymuje wynagrodzenie.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy

Takich regulacji nie stosuje się w przypadku pracowników, których obowiązkiem jest ratowanie życia ludzkiego lub mienia. Do takich pracowników zaliczymy miedzy innymi ratowników górskich, morskich, ratowników górniczych.

Podstawa prawna: Art. 210 Kodeksu pracy

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Cieśluk

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »