| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jakie warunki pracy należy zapewnić pracownikowi?

Jakie warunki pracy należy zapewnić pracownikowi?

Zapewnienie odpowiednich pomieszczeń pracy jest jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy. Pomieszczenia powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Ponadto wysokość pomieszczenia może zostać obniżona, jeśli zatrudnionych jest w nim nie więcej niż czterech pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia. W pomieszczeniu takim nie mogą występować czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Wysokość takiego pomieszczenia może zostać zmniejszona do 2,5 m w świetle.

Zobacz: Kary za nieprzestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie pracy

Pomieszczenie pracy czasowej

Pomieszczenie czasowej pracy, to miejsce, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby trwa od dwóch do czterech godzin.

Wysokość pomieszczeń czasowej pracy nie może być mniejsza niż 2,2 m w świetle, jeśli w pomieszczeniu tym nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Natomiast jeśli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia, jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,5 m w świetle.

Odpowiednie oświetlenie i temperatura

W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić pracownikom oświetlenie dzienne. Wyjątkowo po uzyskaniu zgody od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydanej w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy, pracodawca może zastosować światło elektryczne. Przykład takiej sytuacji mamy, jeśli zapewnienie światła dziennego jest niemożliwe bądź niewskazane z uwagi na technologię produkcji.

Szyby w oknach powinny być czyste i przepuszczać dostateczną ilość światła. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ochronę przed nadmierną uciążliwością promieni słonecznych. Okna powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne promieniowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy, np. żaluzje lub rolety.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywają pracownicy powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej w nim pracy. Nie może być jednak niższa niż 14°C, chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne.

W pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C.

W przypadku jeśli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni pracodawca powinien zapewnić pracownikom specjalne pomieszczenia do ogrzania się.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK