| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jakie warunki pracy należy zapewnić pracownikowi?

Jakie warunki pracy należy zapewnić pracownikowi?

Zapewnienie odpowiednich pomieszczeń pracy jest jednym z obowiązków ciążących na pracodawcy. Pomieszczenia powinny być utrzymywane w stanie zapewniającym bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Ponadto wysokość pomieszczenia może zostać obniżona, jeśli zatrudnionych jest w nim nie więcej niż czterech pracowników, a na każdego z nich przypada co najmniej 15 m3 wolnej objętości pomieszczenia. W pomieszczeniu takim nie mogą występować czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Wysokość takiego pomieszczenia może zostać zmniejszona do 2,5 m w świetle.

Zobacz: Kary za nieprzestrzeganie przepisów o bezpieczeństwie pracy

Pomieszczenie pracy czasowej

Pomieszczenie czasowej pracy, to miejsce, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby trwa od dwóch do czterech godzin.

Wysokość pomieszczeń czasowej pracy nie może być mniejsza niż 2,2 m w świetle, jeśli w pomieszczeniu tym nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Natomiast jeśli w pomieszczeniu prowadzone są prace powodujące występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia, jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,5 m w świetle.

Odpowiednie oświetlenie i temperatura

W pomieszczeniach pracodawca musi zapewnić pracownikom oświetlenie dzienne. Wyjątkowo po uzyskaniu zgody od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego wydanej w porozumieniu z okręgowym inspektorem pracy, pracodawca może zastosować światło elektryczne. Przykład takiej sytuacji mamy, jeśli zapewnienie światła dziennego jest niemożliwe bądź niewskazane z uwagi na technologię produkcji.

Szyby w oknach powinny być czyste i przepuszczać dostateczną ilość światła. Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom ochronę przed nadmierną uciążliwością promieni słonecznych. Okna powinny być wyposażone w odpowiednie urządzenia eliminujące nadmierne promieniowanie promieni słonecznych padających na stanowiska pracy, np. żaluzje lub rolety.

Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywają pracownicy powinna być odpowiednia do rodzaju wykonywanej w nim pracy. Nie może być jednak niższa niż 14°C, chyba że nie pozwalają na to względy technologiczne.

W pomieszczeniach, w których wykonywana jest lekka praca fizyczna oraz w pomieszczeniach biurowych, temperatura nie może być niższa niż 18°C.

W przypadku jeśli pracownicy wykonują pracę na otwartej przestrzeni pracodawca powinien zapewnić pracownikom specjalne pomieszczenia do ogrzania się.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK