| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów BHP

Odpowiedzialność pracodawcy za naruszenie przepisów BHP

Pracodawca może ponieść odpowiedzialność, jeże­li nie zapewnia pracownikom warunków bhp przy wykonywaniu pracy. Ponadto może ponieść odpowiedzialność za niezapewnienie warunków bhp osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych.

Kary za nieprzestrzeganie bhp

Za wykroczenia przeciwko prawom pracownika pra­codawca (lub osoba działająca w jego imieniu) może być ukarany w postępowaniu mandatowym prowa­dzonym przez inspekcję pracy lub przez sąd pracy. W postępowaniu mandatowym za nieprzestrzega­nie przepisów prawa pracy (w sprawach, w których oskarżycielem publicznym jest inspektor pracy) pra­codawca (osoba działająca w jego imieniu) może być ukarany grzywną do 2 tys. zł. Jeżeli za wykro­czenia przeciwko prawom pracownika pracodaw­ca zostanie ukarany co najmniej 2-krotnie i w ciągu 2 lat od dnia ostatniego ukarania popełni kolejne takie wykroczenie, inspektor pracy w postępowa­niu mandatowym może nałożyć na niego grzywnę w wysokości do 5 tys. zł.

W przypadku gdyby taka kara (nałożona nawet w maksymalnej wysokości) okazała się niewystar­czająca w stosunku do popełnionych naruszeń, inspektor pracy może wystąpić z wnioskiem o uka­ranie do sądu. Sąd może nałożyć na pracodawcę (osobę działającą w jego imieniu) grzywnę w wyso­kości od 1 tys. zł do 30 tys. zł. Pracodawca (osoba działająca w jego imieniu) może też ponieść odpowiedzialność za przestęp­stwa przeciwko prawom pracowników, gdy naru­szenie przepisów będzie miało formę złośliwości lub uporczywości. Jeżeli pracodawca wykonują­cy czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych złośliwie lub uporczy­wie narusza prawa pracownika wynikające ze sto­sunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, może być ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Dodatkowo informacja o ukaraniu za przestępstwo znajdzie się w Krajowym Rejestrze Skazanych. Sąd może również nałożyć na pracodawcę (osobę fizyczną) zakaz zajmowania stanowisk kierowni­czych na okres od 1 do 10 lat.

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK