| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Odmowa wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa

Pracownik ma prawo do powstrzymywania się od wykonywania pracy ze względów bezpieczeństwa. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli warunki pracy nie spełniają wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy, przez co występuje bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, może on odmówić wykonywania pracy. Czy za czas powstrzymywania się od pracy otrzyma wynagrodzenie?

Źródłem zagrożenia może tu być brak gotowości (zdolności) danej osoby do świadczenia pracy, co może wynikać z jej niedyspozycji, uniemożliwiającej świadczenie pracy zarówno jej samej, jak również współpracownikom.

Zadaj pytanie: FORUM

Pracodawca wysyła pracowników w podróż służbową. Osoba zatrudniona na stanowisku kierowcy podczas postoju zostaje przyłapana przez współpracowników na spożywaniu alkoholu. Należy uznać, że kierowca poprzez naruszenie obowiązku zachowania trzeźwości w czasie pracy może – uwzględniając charakter jego pracy – stanowić zagrożenie zarówno dla siebie, jak i współpracowników. Może powstać wątpliwość, czy kontynuowanie podróży służbowej powinno mieć miejsce. Ewentualnie, czy pracownicy mogą powstrzymać się od dalszej jazdy – niezależnie od subiektywnej oceny kierowcy co do jego możliwości prowadzenia pojazdu po alkoholu.

Zatrudniony ma prawo powstrzymać się od pracy niezależnie od źródła zagrożenia powodującego, iż warunki pracy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia innych pracowników. W ramach opisywanego przykładu, uwzględniając niedyspozycję kierowcy i mając na względzie działanie alkoholu na organizm, należy uznać, że pracownicy mieli prawo powstrzymania się od kontynuowania pracy w ramach podróży służbowej. Znaleźli się w sytuacji, w której warunki pracy w sposób ewidentny wiązały się z naruszeniem przepisów bhp (naruszenie obowiązku zachowania trzeźwości) i stwarzały zagrożenie dla ich zdrowia i życia – jeżeli praca w takich warunkach polegająca na podróży służbowej miała by być kontynuowana.

Prawa i obowiązki pracownika w zakresie przepisów BHP

Aby powstrzymanie się od pracy było prawidłowe, niezbędne jest zawiadomienie o tym pracodawcy. Gdy zagrożeniem jest współpracownik, należy pracodawcy niezwłocznie wskazać, który z jego podwładnych znajduje się w stanie stwarzającym bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych współpracowników oraz co uzasadnia decyzję o powstrzymaniu się od pracy. Pracodawca nie ma prawa nakazać podwładnym kontynuowania zadania służbowego z pracownikiem, który spożywał alkohol. Rolą przedsiębiorcy nie jest również kwestionowanie decyzji pracowników i wdawanie się w polemikę zmierzającą do ustalenia stopnia niedyspozycji pracownika.

W przypadku gdy pracownik powstrzymał się od pracy w powyższych warunkach, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego, będzie miał prawo do wynagrodzenia za czas powstrzymana się od pracy bez negatywnych konsekwencji wynikających ze swojej decyzji.

Odpowiednia temperatura w miejscu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK