| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Bezpieczeństwo pracy w firmie

Bezpieczeństwo pracy w firmie

Prowadząc własną firmę, należy jak najdokładniej zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o zdrowie i życie pracownika. Które przepisy BHP są szczególnie istotne? Na co zwrócić uwagę?

Jak prowadzić bezpieczną firmę?

W zawodowym życiu każdego przedsiębiorcy przychodzi taki moment, gdy musi zmierzyć się z uregulowaniem spraw dotyczących bezpieczeństwa jego pracowników. Oczywiście każdy pracodawca powinien dbać o zdrowie i życie swojego pracownika od momentu jego zatrudnienia. Jednak jak pokazuje życie oraz statystyki Inspekcji Pracy, niewielu spośród nich dba o to należycie.

Bhp w oczach pracodawcy

Większość przedsiębiorców, z którymi miałem przyjemność pracować, traktuje przepisy BHP jako zło konieczne. Świadomość, jak odpowiednie warunki pracy mają wpływ na pracownika – niestety, jest bardzo znikoma. Konieczność przeprowadzania regularnych szkoleń okresowych BHP postrzegana jest jako uciążliwy obowiązek, sprowadzający się jedynie do wystawienia zaświadczenia.

Pomimo obowiązku dokumentowania ryzyka zawodowego, pracodawcy nie zapoznają pracowników z występującymi przy wykonywaniu danej pracy zagrożeniami. Wynika to z nieznajomości lub ignorowania przepisów kodeksu pracy, który w sposób jasny określa konieczność analizowania ryzyka związanego z wykonywaną pracą (art. 226 kodeksu pracy).

Zobacz polecany produkt: KODEKS PRACY 2015 z komentarzem (PDF)

Bhp w świetle prawa

Podstawowy dokument regulujący obowiązki pracodawcy wobec pracownika czyli kodeks pracy, jasno określa, iż NIE WOLNO dopuścić pracownika do pracy bez uprzedniego szkolenia wstępnego z dziedziny BHP.

Ponadto rozporządzenie Ministra Gospodarki w sprawie szkoleń z dziedziny BHP mówi o tym, iż istotnym elementem w/w szkolenia jest INSTRUKTAŻ STANOWISKOWY, prowadzony przez bezpośredniego przełożonego. Tak więc o właściwym przeszkoleniu pracownika decyduje sam pracodawca lub osoba przez niego wyznaczona. Podczas tegoż instruktażu pracownik zostaje zapoznany z rodzajem robót, jakie będzie wykonywać, a następnie sam – pod okiem przełożonego – wykonuje pracę. Jeśli osoba nadzorująca pracownika stwierdzi, iż jest on w stanie bezpiecznie wykonywać powierzone zadanie, pozwala na samodzielne działanie. W/w fakt potwierdzony jest oczywiście w karcie szkolenia wstępnego. Przygotowanie do pracy w powyższy sposób nie gwarantuje bezwypadkowego wykonywania powierzonej pracy, ale istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku przy pracy.

Zadaj pytanie: FORUM

2 K, czyli Kontroluj i Koryguj

Pomimo wytycznych jakie przygotował ustawodawca, najważniejsza jest wrażliwość przedsiębiorców na kruchość ludzkiego życia. To w rękach pracodawców leży zdrowie i życie ich pracowników. Prowadząc firmę, powinniśmy nie tylko dbać o jakoś usług lub produktów, ale także o warunki w jakich są wytwarzane. Jeśli będziemy mieć świadomość, że na KAŻDYM stanowisku występują zagrożenia dla zdrowia lub życia – przepisy BHP staną się standardem.

Zatem… Pracodawco – kontroluj i koryguj sposób pracy swoich pracowników!

Obowiązki pracodawcy z zakresu BHP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK