| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Czy PIP ujawni dane pracownika?

Czy PIP ujawni dane pracownika?

Pracownicy często obawiają się, że zgłaszając naruszenie do Państwowej Inspekcji Pracy bądź składając inspektorowi wyjaśnienia podczas kontroli, narażą się swojemu pracodawcy, a w konsekwencji stracą pracę. Nic bardziej mylnego.

Jeżeli zachodzi uzasadniona obawa, że udzielenie inspektorowi pracy informacji w sprawach objętych kontrolą przez pracownika lub inną osobę mogłoby narazić tego pracownika lub osobę na jakikolwiek uszczerbek, inspektor pracy może wydać postanowienie o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości tego pracownika lub osoby, w tym danych osobowych.

Takie postanowienie może zostać wydane na wniosek pracownika. Wniosek o wydanie postanowienia o zachowaniu w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości pracownika lub osoby, w tym danych osobowych, składa się inspektorowi pracy prowadzącemu kontrolę i stanowi on załącznik do protokołu przesłuchania tego pracownika lub osoby.

Przeczytaj także: Jaki jest zakres działania Państwowej Inspekcji Pracy

Co powinien zawierać wniosek?

Wniosek powinien zawierać imię, nazwisko, numer ewidencyjny PESEL w przypadku jego posiadania, a także miejsce zamieszkania przesłuchiwanego pracownika lub osoby oraz adres dla korespondencji, jak również wskazywać okoliczności uzasadniające obawę narażenia tego pracownika lub osoby na jakikolwiek uszczerbek lub zarzut z powodu udzielenia inspektorowi pracy informacji.

Przesłuchanie pracownika lub osoby przez inspektora pracy powinno odbywać się pomieszczeniu, zapewniającym temu pracownikowi lub osobie bezpieczeństwo i zachowanie w tajemnicy okoliczności, mogących zaszkodzić pracownikowi.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kietlińska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK