| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?

Jakie są zasady organizowania zakładu pracy zgodnie z zasadami BHP?

Kodeks pracy nakłada na pracodawcę wiele różnych obowiązków, w tym między innymi w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Podstawowym jest bez wątpienia obowiązek takiego urządzenia zakładu pracy, aby nie stwarzał on zagrożeń dla pracowników oraz umożliwiał im bezpieczną i normalną pracę.

Kwestie te zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przede wszystkim pracodawca jest zobowiązany zapewnić drogi ewakuacyjne ze wszystkich pomieszczeń obiektu budowlanego, w których mogą przebywać pracownicy, umożliwiające szybkie wydostanie się pracowników na otwartą przestrzeń. Drogi ewakuacyjne oraz dojścia do nich prowadzące nie mogą być zastawiane.

Pani Ania rozpoczęła pracę w dużym budynku biurowym jednej z firm na stanowisku specjalisty do spraw BHP. Już pierwszego dnia pracy zauważyła, że korytarze służące do ewakuacji są zastawione przez szafy z dokumentami, które wprawdzie umożliwiają swobodne przejście korytarzem, ale w przypadku ewakuacji zmniejszają przestrzeń niezbędną dla dużej, ewakuującej się grupy osób. Jednym z jej pierwszych zarządzeń było usunięcie wszystkich szaf biurowych z korytarzy.

Porównaj: Napoje dla pracowników

We wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy, pracodawca jest obowiązany zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające.

 Pan Adam pracuje w biurowcu, w którym na każdym piętrze znajduje się pokój socjalny, w którym można przygotować sobie obiad. W pomieszczeniach tych znajduje się tylko jedno małe okno, które nie daje wystarczającej ilości światła, nie ma także żadnego oświetlenia elektrycznego. Tak urządzone pomieszczenie nie spełnia podstawowych wymagań BHP i pracodawca będzie musiał ten brak usunąć.

Ponadto, pracodawca jest obowiązany utrzymywać pomieszczenia pracy w czystości i porządku oraz zapewnić ich okresowe remonty i konserwacje w celu zachowania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy. Dodatkowo, w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

Pomieszczenia stałej pracy nie powinny być lokalizowane poniżej poziomu otaczającego terenu.

Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (niezajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.)

Polecamy serwis: Ubezpieczenia społeczne

W pomieszczeniach pracy należy także zapewnić temperaturę odpowiednią do rodzaju wykonywanej pracy (metod pracy i wysiłku fizycznego niezbędnego do jej wykonania) nie niższą niż 14 °C, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają. W pomieszczeniach pracy, w których jest wykonywana lekka praca fizyczna, i w pomieszczeniach biurowych temperatura nie może być niższa niż 18 °C.

Rozporządzenie określa także wiele innych obowiązków pracodawcy dotyczących pomieszczeń w zakładzie pracy, do podstawowych należy jednak zaliczyć te omówione wyżej.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK