| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Bezpieczeństwo pracy > Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Jakie są wymogi BHP dotyczące stanowiska pracy przy komputerze?

Pracodawca jest obowiązany organizować stanowiska pracy z monitorami ekranowymi w taki sposób, aby spełniały one minimalne wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.

Kwestie dotyczące stanowisk pracy przy komputerze oraz warunków pracy na takim stanowisku określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Z punktu widzenia pracownika najważniejsza jest przerwa w pracy, jaką pracodawca musi zapewnić pracownikowi pracującemu przy komputerze. Zgodnie bowiem z paragrafem 7 wskazanego wyżej rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom:
1) łączenie przemienne pracy związanej z obsługą monitora ekranowego z innymi rodzajami prac nie obciążającymi narządu wzroku i wykonywanymi w innych pozycjach ciała - przy nieprzekraczaniu godziny nieprzerwanej pracy przy obsłudze monitora ekranowego lub
2) co najmniej 5-minutową przerwę, wliczaną do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Porównaj: Obowiązki pracodawcy z zakresu szkoleń BHP

Natomiast do najważniejszych obowiązków pracodawcy należy zdecydowanie profilaktyka zdrowotna w tym zakresie. W myśl paragrafu 8 rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

Pan Janek ma dość dużą wadę wzroku. W jego nowym miejscu pracy zmuszony jest do pracy przy monitorze ekranowym przez większość swojego czasu. Po pewnym czasie Pan Janek zgłosił się na badania okulistyczne które wykazały, że w wyniku ciągłej pracy przy komputerze, jego wzrok się pogorszył i konieczne jest zrobienie nowych okularów, których Pan Janek będzie używał do pracy przy komputerze. Pracodawca będzie musiał sfinansować mu takie okulary.

Zobacz serwis: BHP

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK