| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?

Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?

Jestem pracownikiem, za niedługo kończy mi się ważność badań lekarskich. Powinnam dostać skierowanie na badania okresowe od pracodawcy? Czy może powinnam sama wystąpić z takim wnioskiem?

Pracodawca ma obowiązek dbać o zdrowie i życie pracowników. Jednym z przejawów tego obowiązku jest skierowanie przez pracodawcę pracownika na badania lekarskie

Obowiązek poddania się badaniom lekarskim dotyczy nie tylko nowo zatrudnianych pracowników, ale także pracowników, którzy już pracują u danego pracodawcy. Pracownicy długoletni musza się poddać się badaniom okresowym.

Jeśli kończy się Pani ważność badania lekarskiego z zaświadczenia lekarskiego, musi się Pani poddać badaniom okresowym. Z reguły odbywa się to tak, że przed upływem terminu ważności dotychczasowych badań, pracownik otrzymuje od pracodawcy skierowanie na badania okresowe. Obowiązek skierowania pracownika na badania lekarskie ciąży na pracodawcy.

Zobacz: Kontrolne badania lekarskie

Pracodawca powinien Pani dostarczyć skierowanie odpowiednio wcześniej, aby mogła sobie Pani zaplanować badania lekarskie.

Prawidłowo wypełnione przez pracodawcę skierowanie na badania powinno zawierać określenie rodzaju badania profilaktycznego w Pani przypadku – badania okresowego. Ponadto powinno zawierać określenie stanowiska pracy, na którym pracownik jest zatrudniony, informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych.

Zobacz serwis: Bezpieczeństwo pracy

Podstawa prawna: Art. 229 Kodeku pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK