REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy
Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych
Marcin Wojewódka
Radca prawny, założyciel Kancelarii Wojewódka i Wspólnicy Sp. k.; doktor nauk ekonomicznych; absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Psychologia Zarządzania Personelem. Ma ponad 15-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie prawa pracy i świadczeń pracowniczych. Doradzał kilkudziesięciu pracodawcom w Polsce w zakresie prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych. Od 2000 roku współtworzył kilkadziesiąt Pracowniczych Programów Emerytalnych we wszystkich formach. W latach 2016-2017 Członek Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nadzorujący Pion Administracji i Zamówień Publicznych. Członek Stowarzyszenia Prawa Pracy.
Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę. / Fot. Fotolia
Przeciwwskazania zdrowotne do pracy a zapewnienie innej pracy przez pracodawcę. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Konsekwencją badania lekarskiego może być wydanie przez lekarza zaświadczenia o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami zdrowotnymi np. do pracy w nocy. Co w sytuacji, gdy pracodawca nie ma możliwości zapewnić pracownikowi innej pracy? Czy może rozwiązać umowę o pracę?

Inna praca dla pracownika z przeciwwskazaniami zdrowotnymi

Czy po stronie pracodawcy istnieje obowiązek zaoferowania pracy pracownikowi, który otrzyma zaświadczenie o zdolności do pracy z przeciwwskazaniami np. do pracy w nocy? Czy brak zaoferowania takiemu pracownikowi pracy stanowi ryzyko dla pracodawcy?

Autopromocja

Definitywne rozwiązanie umowy

Pracodawca w swojej dotychczasowej praktyce był w stanie znaleźć inne miejsca pracy dla osób z ograniczeniami zdrowotnymi dotyczącymi możliwości pracy np. w nocy. Jednakże od pewnego czasu firma nie ma już takiej możliwości i rozważa możliwość składania takim pracownikom oświadczeń o definitywnym rozwiązaniu umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Takie postępowanie pracodawcy będzie zgodne z prawem, jednakże powstaje pytanie czy taka sytuacja nie stanowi ryzyka dla pracodawcy i nie będzie mogło być potraktowane jako zła wola pracodawcy lub chęć pozbycia się osób z ograniczeniami.

Spór sądowy

W szczególności ma to znaczenie w kontekście ewentualnych sporów sądowych i podnoszenia takiego zarzutu przez pracownika. W takim przypadku można potwierdzić, iż dopuszczalne i zgodne z prawem będzie rozwiązanie takiej umowy za wypowiedzeniem przez pracodawcę z przyczyn dotyczących pracownika, ale przez niego niezawinionych. Skoro bowiem w zakładzie pracy nie istnieje stanowisko odpowiadające kwalifikacjom pracownika, na które można byłoby go zatrudnić, to taka przyczyna w sposób konkretny i rzeczywisty będzie uzasadniać złożenie przez pracodawcę takiego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Rekomendowany produkt: Przyczyny rozwiązywania umów o pracę w praktyce i orzecznictwie sądowym

Ostateczność wypowiedzenia definitywnego

Należy podkreślić, iż w polskim systemie prawnym pracodawca nie ma obowiązku tworzyć nowych stanowisk pracy celem zatrudniania pracownika, wobec którego istnieją przeciwwskazania do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Jednakże pracodawca powinien być w stanie wykazać, iż wypowiedzenie definitywne było tu ostatecznością i że rzeczywiście nie posiadał możliwości zatrudnienia pracownika na żadnym innym stanowisku pracy. Nie jest to obowiązek prawny, ale na pewno w razie sporu przed sądem pracy wykazanie przez pracodawcę, iż podejmował takie próby znalezienia pracownikowi miejsca pracy byłoby przydatne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wypadek przy pracy lub choroba zawodowa

Jedyny wyjątek, gdy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy w związku ze stanem zdrowia związanym z chorobą przewiduje art. 231 Kodeksu pracy, który stanowi, że pracodawca, na podstawie orzeczenia lekarskiego, przenosi do odpowiedniej pracy pracownika, który stał się niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zapraszamy na FORUM

Podstawa prawna: 

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141)

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2009 nr 153 poz. 1227 ze zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2417,14 zł - tyle otrzymasz za wczasy pod gruszą w czasie majówki?

Wczasy pod gruszą 2024 można wykorzystać w czasie majówki już od 27 kwietnia albo 1 maja. Ile wynosi dofinansowanie do urlopu? Nie można mylić gruszy ze świadczeniem urlopowym! Które świadczenie nie ma określonej maksymalnej kwoty?

20 maja to ważny termin dla niektórych płatników. ZUS przypomina o rocznym rozliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne

Zbliża się ważny termin dla osób prowadzących pozarolniczą działalność. Do 20 maja 2024 r. muszą one przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. To również termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., które uwzględniają to rozliczenie.

Dzień wolny w urodziny i krótsza praca w piątek lepsze niż premia? Pracownicy już trochę inaczej podchodzą do benefitów od pracodawcy

Wniosek z obserwacji przez ekspertów obecnego rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia. – Ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widzimy jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji. Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ew. pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group.

Minister pracy: Będą składki ZUS od umów o dzieło i zlecenia, będzie godna emerytura

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że wkrótce do konsultacji społecznych trafi projekt ustawy reformującej oskładkowanie umów o dzieło i zlecenie. Zmiany mają zapewnić godną emeryturę osobom pracującym w oparciu o umowę zlecenie albo umowę o dzieło.

REKLAMA

Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

REKLAMA