| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Badania lekarskie > Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Wstępne badania lekarskie pracowników 2015

Zasady dotyczące wstępnych badań lekarskich pracowników zmieniają się od 1 kwietnia 2015 r. Od tej daty pracodawcy nie mają obowiązku kierowania na wstępne badania lekarskie pracowników dysponujących aktualnymi badaniami profilaktycznymi z poprzedniej pracy. Warunkiem jest podjęcie pracy przez pracownika w ciągu 30 dni od rozwiązania ostatniej umowy w takich samych bądź zbliżonych warunkach pracy.

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku księgowego. Przeszedł u pracodawcy wstępne badania lekarskie na nowych zasadach obowiązujących od 1 kwietnia 2015 r. Od 4 maja br. zamierza podjąć dodatkową pracę na stanowisku księgowego u innego pracodawcy w wymiarze 1/3 etatu. W takim przypadku pracodawca, u którego pracownik podejmie dodatkową pracę, nie będzie musiał kierować go na wstępne badania lekarskie.

Wstępnych badań lekarskich nadal nie trzeba będzie przeprowadzać dla pracowników ponownie przyjmowanych do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą (art. 229 § 1 1 pkt 1 Kodeksu pracy).

Zgodnie z nowymi przepisami odstąpienie od przeprowadzania wstępnych badań lekarskich nie będzie dotyczyło przypadku przyjmowania pracownika do prac szczególnie niebezpiecznych. Do tego typu prac należą prace stwarzające duże zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Zaliczają się do nich np. prace na wysokości, prace w warunkach narażenia na działanie substancji chemicznych (w tym o działaniu rakotwórczym lub mutagennym). Ze względu na fakt, że wykonywanie takich prac nawet przez krótki czas może powodować pogorszenie stanu zdrowia i wystąpienie przeciwwskazań do zatrudnienia przy określonych pracach, bardzo istotna jest kontrola stanu zdrowia wykonywana z odpowiednią częstotliwością. Z tego powodu pracodawca przyjmujący pracownika do prac niebezpiecznych będzie zobowiązany do skierowania go na badanie wstępne niezależnie od posiadania przez niego aktualnego orzeczenia z poprzedniego miejsca pracy.

Wstępne badania lekarskie - zmiany od 1 kwietnia 2015 r.

Wstępne badania lekarskie trzeba będzie przeprowadzać dla pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych mimo posiadania przez nich aktualnych badań lekarskich.

Przy podejmowaniu decyzji o zwolnieniu z wstępnych badań lekarskich osoby przyjmowanej do pracy u nowego pracodawcy istotne będzie porównanie warunków pracy w nowym miejscu pracy z warunkami pracy wykonywanej u poprzedniego pracodawcy (bez względu na nazwę stanowiska pracy). Warto zwrócić uwagę, że znowelizowane przepisy Kodeksu pracy posługują się zwrotem „warunki pracy”, ale nie wyjaśniają, co należy przez to rozumieć. Pojęcie „warunki pracy” może być bardzo szerokie. Może się odnosić do warunków pracy wynikających z umowy o pracę – np. czasu pracy, którego zwiększony wymiar w poszczególnych dniach nie jest bez znaczenia dla bezpieczeństwa pracy. Z całą pewnością warunki pracy w kontekście omawianych zmian odnoszą się do środowiska pracy rozumianego jako ogół czynników materialnych i społecznych, z którymi pracownik ma styczność podczas wykonywania pracy i które mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia, a nawet życia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK