| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > CZY NADAL ODDAWAĆ WOLNE ZA ŚWIĘTO, KTÓRE WYPADŁO W SOBOTĘ

CZY NADAL ODDAWAĆ WOLNE ZA ŚWIĘTO, KTÓRE WYPADŁO W SOBOTĘ

Pracownik pracuje w naszej firmie od lipca 2005 r. na pełny etat. W maju 2010 r. święto 1 maja wypadło w sobotę. Słyszałam, że przepisy dotyczące świąt, które wypadają w sobotę, mają niebawem się zmienić. Czy nadal muszę postępować zgodnie z Kodeksem pracy? – pyta Czytelniczka z Warszawy.

Tak, zgodnie z aktualnym stanem prawnym obowiązującym najprawdopodobniej do końca tego roku, jeśli święto przypada w sobotę, to pracownikowi należy się za to dodatkowy dzień wolny (taką sytuację w 2010 r. mieliśmy 1 maja i powtórzy się 25 grudnia). Dzień wolny powinien być udzielony do końca danego okresu rozliczeniowego.

Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 k.p.). Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 § 2 k.p.). Obliczając wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym, pracodawca uzyskuje informację, ile dni wolnych ma mieć pracownik. Tym samym, jeśli pracodawca nie odda pracownikowi dnia wolnego za święto, które przypada w sobotę, pracownik będzie miał przepracowane 8 godzin nadliczbowych. W takiej sytuacji będzie mu przysługiwało normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem w wysokości 100% za każdą godzinę nadliczbową – art. 1511 § 2 k.p. (wyrok SN z 14 listopada 2001 r., III ZP 20/2001, OSNP 2003/6/141).

Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, czyli obniżyć normę czasu pracy w ramach przyjętego okresu rozliczeniowego. Pracodawca musi to zrobić w ciągu całego okresu rozliczeniowego zgodnie z wnioskiem pracownika. Najczęściej ustalenie dnia wolnego za święto następuje zarządzeniem pracodawcy. Przyjętą praktyką jest udzielanie dnia wolnego za święto w dzień poprzedzający świąteczną sobotę albo w dzień pracujący poprzedzający święto wypadające w inny dzień roboczy. Ten obowiązek pracodawcy odnosi się do pracowników świadczących pracę w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku bez względu na wymiar etatu oraz osobie przebywającej na urlopie wypoczynkowym. Urlop wypoczynkowy powinien być udzielany wyłącznie w dni robocze dla danego pracownika (art. 1542 k.p.).

Wyżej wymieniony obowiązek pracodawcy nie dotyczy natomiast pracowników, dla których sobota jest normalnym dniem pracy, osób zatrudnionych na niepełny etat, który mają więcej wolnych dni niż 2 w tygodniu oraz pracowników przebywających na urlopie macierzyńskim lub na zwolnieniu lekarskim, bowiem zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Obowiązek oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę wygaśnie najprawdopodobniej 1 stycznia 2011 r. Zniesienie omawianego obowiązku będzie konsekwencją uchwalenia 24 września br. ustawy, która dokonała zmiany w art. 130 k.p.

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »